NASA готується до випробувального польоту електричного літака X-57

Експериментальний повністю електричний літак X-57 виробництва NASA підніметься у повітря у липні. Проєкт X-57 стартував 2016 року з метою вивчення повністю електричної силової установки, сподіваючись на розробку більш ефективного та екологічно чистого літака.

X-57
NASA X-57. Фото: Wikipedia

Серія X-plane

Експериментальні літаки з позначенням «X» або X-plane беруть свій початок із 1940-х років. Тоді ВМС США та ВПС США спонсорували програму Х-1 з будівництва літака для подолання звукового бар’єра в 1948 році. Пізніші моделі серії включали X-15 наприкінці 1950-х років та X-51 у 2010-х роках, обидва з яких досліджували висотні гіперзвукові польоти зі швидкістю, що в п’ять разів перевищують швидкість звуку.

Скромний X-57 на вигляд не такий екзотичний, як його надшвидкісні та фантастичні попередники. Проте NASA тестує кілька провідних технологій на цьому літаку. На відміну від висотних гіперзвукових моделей, X-57 покликаний літати тихіше та ефективніше.

Чисті для екології

За даними Міжнародної організації цивільної авіації, авіація є відповідальною за 2% глобальних викидів CO2. Найгірше, що, на відміну від автомобільного бензину, авіаційний гас, як і раніше, містить свинець, хоча й у менших кількостях. Водночас він є основною причиною забруднення довкілля. Тому для рятування екології електродвигуни для літаків здаються більш перспективними.

NASA X-57
NASA X-57. Фото: NASA

Аерокосмічна адміністрація взяла комерційно доступний двомоторний літак Tecnam P2006T італійського виробництва, а потім розпочала його модифікацію. Чотиритактні двигуни Rotax 912S3 були замінені двома 60-кіловатними електродвигунами, які рухають два 1,5-метрові гвинти, встановлені біля закінцівок крила. Уздовж передніх країв крил встановлені також 12 півметрових гвинтів із невеликими електродвигунами.

Технологія Leading Edge Asynchronous Propeller

Самі крила були «обрізані» на 42% від колишнього розміру, що знижує опір та робить політ ефективнішим. 12 менших роторів допомагають пом’якшити втрату підйомної сили через маленьке крило, фактично подвоюючи підйомну силу. Це еволюція технології, яку NASA називає Leading Edge Asynchronous Propeller Technology чи Leaptech.

Електродвигуни та авіоніка живляться від двох 180-кілограмових літій-іонних акумуляторів, встановлених у кабіні літака X-57. Вони забезпечують загальну потужність 23 кіловат-годин. NASA витратила багато часу та зусиль на те, щоб вони не перегрілися і не спалахнули.

Якщо X-57 зможе продемонструвати можливість повністю електричного польоту, це прокладе шлях до авіації на електротязі. Без двигунів внутрішнього згоряння ці польоти могли б бути тихішими, але не безшумними — навіть електричні пропелери звучать на кшталт дронів.

Нагадаємо, що раніше NASA готувалася до випробувань літака X-59 над США.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine