Гелікоптери на Марсі змусять повітря світитися синім кольором

Завдяки успіху марсіанського гелікоптера Ingenuity у майбутньому ми можемо побачити набагато амбітніші проєкти з польотів у атмосфері Марса. Нещодавнє дослідження спрогнозувало чудовий ефект: лопаті дронів можуть змусити повітря навколо них світитися. Це світіння з’являтиметься, коли тонкі лопаті, обертаючись на дуже великих швидкостях, генеруватимуть слабкі електричні струми у розрідженій атмосфері Марса.

NASA Марс
Уявлення художника про світіння навколо дрона на Марсі під час польоту. Це світіння може трапитись, якщо лопаті ротора дрона генеруватимуть електричне поле, яке змусить електричні струми протікати в марсіанському повітрі навколо апарата. Авторство: NASA/Джей Фрідлендер

«Слабке світіння буде найпомітнішим у вечірні години на тлі темного неба. Експериментальний вертоліт NASA Ingenuity зараз не літає у темну пору доби. Але майбутні безпілотники можуть бути допущені до вечірніх польотів, і ми зможемо побачити це світіння», — пояснює провідний автор дослідження Вільям Фаррелл із Центру космічних польотів імені Годдарда у блозі NASA.

Трибоелектричний ефект

Ефект світіння може здаватися навіть моторошним через виникнення статичної електрики. На думку дослідників, це привід для занепокоєння.

«Електричні струми, що генеруються лопатями дронів, занадто слабкі, щоб становити загрозу для начиння апарата або марсіанського навколишнього середовища. Але вони дають можливість провести додаткові наукові дослідження, щоб покращити наше розуміння накопичення електричного заряду, що називається трибоелектричним ефектом», — каже Фаррелл.

Трибоелектричний ефект — це тип статичної електрики, за якого невеликі електричні заряди накопичуються, коли два матеріали труться один об одного. Наприклад, коли ви трете повітряну кульку і підносите її до голови, то вона притягує ваше волосся. На Марсі заряд може накопичуватися на лопатях ротора, коли вони прорізають атмосферу, що ускладнюється високою кількістю пилу на Марсі. Цей заряд накопичується доти, доки атмосфера не почне проводити електрику, розсіюючи заряд від корабля.

Перевірка гіпотези на практиці

Цей ефект буде посилений розрідженою марсіанською атмосферою та може мати достатній вплив, щоб змусити повітря навколо корабля світитися синьо-фіолетовим кольором. Але дослідники наголошують, що цей ефект є лише прогнозом.

Насправді необхідно перевірити це явище, використовуючи реальні польоти на Марс. Можливо, насправді цей ефект не проявиться.

Нагадаємо, що раніше був складений прогноз щодо апарата InSight, який замерзне до кінця 2022 року. Також ми рекомендуємо пройти онлайн тест і перевірити, чи добре ви знаєте Марс.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine