Апарат InSight замерзне до кінця 2022 року

Зонд InSight успішно відновився після перебування у безпечному режимі та відновив наукові спостереження на Марсі. Проте, за прогнозами керівництва місії, вже до кінця цього року апарат припинить роботу через проблеми з енергією. Про це було заявлено 3 лютого на робочій зустрічі групи MEPAG, яка займається менеджментом марсіанських проєктів NASA.

Апарат InSight. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Нагадаємо, що InSight увійшов у безпечний режим на початку січня 2022 року. Причиною стала регіональна пилова буря. Піднятий у марсіанську атмосферу пил закрив небо, зменшивши кількість енергії, що виробляється сонячними батареями зонда. У результаті фахівці групи супроводу місії вирішили призупинити всі операції із зондом і чекати на завершення бурі.

На щастя, буревій був не дуже сильним. Коефіцієнт запилення марсіанської атмосфери («тау») не перевищив двох. У своєму нинішньому стані InSight здатний витримати бурю з показником 4 «тау». Для порівняння, «тау» пилової бурі, що занапастила 2018 року марсохід Opportunity, сягав 10,8.

Проте, хоча InSight і пережив непогоду, найближчі перспективи апарата бажають кращого. Через пил, що поступово накопичується на поверхні його сонячних батарей, зонд отримує дедалі менше енергії. За поточними оцінками керівництва проєкту, вже до травня – червня її стане недостатньо для живлення наукових інструментів InSight. А до кінця 2022 року її не буде вистачати для обігріву основних систем. У результаті InSight просто замерзне під час однієї з ночівель.

Вкрита пилом сонячна батарея InSight. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Щоб хоч якось продовжити роботу InSight, інженери місії вдалися до дуже незвичайного методу. Використовуючи закріплений на руці-маніпуляторі апарата ківш, вони зачерпують трохи піску, а потім висипають його поруч із батареями зонда. Марсіанський вітер підхоплює піщинки, й вони збивають частину пилу з панелей. Подібна операція дозволяє збільшити вироблення батарей зонда на 1 – 3%. Але поки що це лише відтягування неминучого. На превеликий жаль, пил накопичується швидше, ніж його вдається збити. І якщо через Insight не пройде щось на кшталт смерчу, 2022-й стане останнім роком для місії.

InSight перебуває на Марсі з листопада 2018 року. Апарат призначений для вивчення внутрішньої будови та тектонічної активності Червоної планети. За час роботи він зафіксував низку марсотрусів, а зібрані ним дані дозволили оцінити розміри її ядра. Наукова програма InSight була розрахована на два роки, згодом її продовжили до кінця 2022-го.

За матеріалами https://spacenews.com

Только самые интересные новости и факты в нашем Telegram-канале!

Присоединяйтесь: https://t.me/ustmagazine