США вже наступного літа випробують гіперзвуковий безпілотник

Наступного літа у США планують провести тестовий політ літального апарата Dart AE. Це буде невеликий гіперзвуковий безпілотник, що розженеться до швидкості у сім разів більшої, ніж звук. Його призначення — продемонструвати можливості нових технологій.

Художнє уявлення про гіперзвуковий безпілотник
Художнє уявлення про гіперзвуковий безпілотник. Джерело: U.S. Air Force

Експериментальний гіперзвуковий безпілотник

Відділ оборонних інновацій США (DIU) оголосив, що гіперзвуковий безпілотник Dart AE буде готовий до випробувань уже наступного літа. На замовлення і за підтримки цієї організації його розробляє австралійська компанія Hypersonix Launch System.

Dart AE буде зовсім невеликим апаратом. Його довжина сягатиме лише 9 м, а вага — 300 кг. При цьому його реактивний двигун зможе розганяти цей безпілотник до швидкості у 7 М, тобто в сім разів швидше за звук. В реальних цифрах це буде понад 8600 км/год.

Головне розвідувальне управління Міністерства оборони США описує себе як організацію, орієнтовану на прискорення впровадження комерційних технологій і технологій подвійного призначення для розв’язання оперативних завдань на високій швидкості та в широких масштабах. Відповідно і Dart AE позиціюється як чисто випробувальний літальний апарат, який має показати принципові можливості нових технологій.

Військове та цивільне призначення

Проте це — не єдиний проєкт, який курує Головне управління американської розвідки. Воно розгорнуло проєкт «Можливості тестування високочастотних випробувань» (HyCAT), завдяки якому комерційні компанії можуть розробляти багаторазові й недорогі гіперзвукові апарати.

Стосовно гіперзвукового безпілотника ніколи не можна бути впевненим щодо його призначення. Адже він літає не тільки швидко, а й високо, де спротив атмосфери стає меншим. Тобто фактично він є модифікацією суборбітального космічного апарата.

Проте військові мають свій погляд на його застосування. Наприклад, якщо такий апарат несе на собі заряд вибухівки у кілька десятків, а то і сотень кілограмів, то перетворюється на гіперзвукову ракету, проти якої майже безсилі сучасні системи ППО. США дуже занепокоєні тим, що першість у розробці подібної зброї може дістатися не їм.

Компанії Fenix Space, Inc. (розташована в Сан-Бернардіно, штат Каліфорнія) та Rocket Lab (Лонг-Біч, штат Каліфорнія) вже отримали від DIU контракти на багаторазову платформу для буксирування і ракету HASTE (Hypersonic Accelerator Suborbital Test Electron), відповідно.

Але і якщо просто розмістити на літальному апараті апаратуру для фото та відеозйомки чи SAR-радарами, це теж може неабияк вплинути на хід бойових дій. Гіперзвуковий безпілотник, що летить на великій висоті, вкрай важко збити зенітними ракетами. А сам він бачить усю техніку на поверхні майже так само добре, як і супутник на орбіті.

За матеріалами www.space.com.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Алгоритм машинного навчання допоможе передбачити гравітаційні хвилі
Примарний метелик: Gemini North зазнімкував планетарну туманність
Нова модифікація Телескопа горизонту подій побачить фотонні кільця навколо чорних дір
Розслідування завершено: SpaceX отримала дозвіл відновити польоти Falcon 9
Точно в ціль: висхідний Місяць «зафотобомбив» логотип Паризької олімпіади
Perseverance знайшов найважливішу марсіанську скелю
Темна матерія летить попереду звичайної під час зіткнень галактик
NASA спантеличена: повернення астронавтів Starliner залишається невизначеним
Sierra Space підірвала ще один прототип надувного модуля
Місячну базу може захистити від уламків кам’яна стіна