Група астрономів з Університету Аризони в Тусоні використовувала космічні телескопи Hubble і James Webb для вивчення уламкового диска навколо зорі Вега. Він виявився зовсім не схожим на інші відомі навколозоряні диски.
У фільмі 1997 року «Контакт», знятому за однойменним романом Карла Сагана, головна героїня Еллі Ерровей (її зіграла Джоді Фостер) вирушає до Веги по червоточині, побудованій інопланетянами. Там вона потрапляє у своєрідну бурю з крижаних уламків, що оточують зорю, але не бачить жодних планет.
Судячи з усього, творці фільму виявилися недалекими від істини. Ще з 1980-х років астрономам було відомо, що Вега оточена пиловим диском. Оскільки вік зірки становить 450 млн років, вважається, що він поповнюється речовиною через орбітальні зіткнення між астероїдами та/або кометами, що відбуваються в системі. Тому багато дослідників сподівалися використати цей диск для виявлення екзопланет шляхом пошуку слідів, залишених ними в пилу.
Для цього вони використали телескопи Hubble і JWST. Останньому вдалося зафіксувати інфрачервоне світіння від відносно великих частинок розміром із пісок. Hubble же зафіксував зовнішній ореол цього диска з частинками, за консистенцією схожими на дим, які відбивають зоряне світло.
Результати спостережень здивували науковців. Виявилося, що пиловий диск навколо Веги напрочуд гладкий. Його діаметр становить 160 млрд км і в ньому спостерігається лише один тонкий розрив на відстані 60 а. о. (9 млрд км) від Веги. Це свідчить про те, що у Веги немає екзопланет із масою хоча б порівнюваною з масою Нептуна, що обертаються за великими орбітами, як у нашій Сонячній системі.
За словами астрономів, диск навколо Веги зовсім не схожий на інші відомі навколозоряні диски. Як приклад вони наводять Фомальгаут — зорю, що розташована приблизно на тій самій відстані, має той самий вік і температуру, що й Вега. Але, на відміну від неї, вона оточена щонайменше трьома астероїдними поясами. Вважається, що вони сформувалися під дією гравітації екзопланет, які виконують роль своєрідних «пастухів». Наразі дослідникам важко відповісти, з чим пов’язана настільки помітна відмінність між двома цими зоряними системами.
Раніше ми розповідали про те, як наступник телескопа Hubble отримав прилад для спостереження екзопланет.
За матеріалами NASA