Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги

Група астрономів з Університету Аризони в Тусоні використовувала космічні телескопи Hubble і James Webb для вивчення уламкового диска навколо зорі Вега. Він виявився зовсім не схожим на інші відомі навколозоряні диски.

Вега. Джерело: Stephen Rahn

У фільмі 1997 року «Контакт», знятому за однойменним романом Карла Сагана, головна героїня Еллі Ерровей (її зіграла Джоді Фостер) вирушає до Веги по червоточині, побудованій інопланетянами. Там вона потрапляє у своєрідну бурю з крижаних уламків, що оточують зорю, але не бачить жодних планет.

Судячи з усього, творці фільму виявилися недалекими від істини. Ще з 1980-х років астрономам було відомо, що Вега оточена пиловим диском. Оскільки вік зірки становить 450 млн років, вважається, що він поповнюється речовиною через орбітальні зіткнення між астероїдами та/або кометами, що відбуваються в системі. Тому багато дослідників сподівалися використати цей диск для виявлення екзопланет шляхом пошуку слідів, залишених ними в пилу.

Фотографія пилового диска навколо зорі Вега, зроблена телескопом James Webb. Джерело: NASA, ESA, CSA, STScI, S. Wolff (University of Arizona), K. Su (University of Arizona), A. Gáspár (University of Arizona)

Для цього вони використали телескопи Hubble і JWST. Останньому вдалося зафіксувати інфрачервоне світіння від відносно великих частинок розміром із пісок. Hubble же зафіксував зовнішній ореол цього диска з частинками, за консистенцією схожими на дим, які відбивають зоряне світло.

Результати спостережень здивували науковців. Виявилося, що пиловий диск навколо Веги напрочуд гладкий. Його діаметр становить 160 млрд км і в ньому спостерігається лише один тонкий розрив на відстані 60 а. о. (9 млрд км) від Веги. Це свідчить про те, що у Веги немає екзопланет із масою хоча б порівнюваною з масою Нептуна, що обертаються за великими орбітами, як у нашій Сонячній системі.

Фотографія пилового диска навколо зорі Вега, зроблена телескопом Hubble. Джерело: NASA, ESA, CSA, STScI, S. Wolff (University of Arizona), K. Su (University of Arizona), A. Gáspár (University of Arizona)

За словами астрономів, диск навколо Веги зовсім не схожий на інші відомі навколозоряні диски. Як приклад вони наводять Фомальгаут — зорю, що розташована приблизно на тій самій відстані, має той самий вік і температуру, що й Вега. Але, на відміну від неї, вона оточена щонайменше трьома астероїдними поясами. Вважається, що вони сформувалися під дією гравітації екзопланет, які виконують роль своєрідних «пастухів». Наразі дослідникам важко відповісти, з чим пов’язана настільки помітна відмінність між двома цими зоряними системами.

Раніше ми розповідали про те, як наступник телескопа Hubble отримав прилад для спостереження екзопланет.

За матеріалами NASA

Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму
Супутник побачив результат цунамі в Гренландії