100 тисяч зір і галактик: телескоп SPHEREx надіслав перші знімки

NASA опублікувала перші знімки, зроблені новою інфрачервоною обсерваторією SPHEREx. Вони підтверджують, що апарат працює як очікувалося і готовий до виконання наукової програми.

Основні завдання телескопа SPHEREx

SPHEREx був запущений 11 березня. 178-кілограмовий апарат оснащений інфрачервоним телескопом із 20-сантиметровим дзеркалом. Його головною відмінністю від наявного на порядки більшого дзеркала James Webb, є поле огляду. SPHEREx здатний спостерігати ділянку неба, еквівалентну 20 повним Місяцям.

Обсерваторія SPHEREx (концепт). Джерело: Caltech

Завдяки цьому SPHEREx зможе визначити точне положення 450 млн галактик у найближчому Всесвіті. На їхній великомасштабний розподіл вплинула подія, що сталася майже 14 млрд років тому і відома як інфляція. У результаті Всесвіт радикально збільшився в розмірах всього за трильйон-трильйонну частку секунди після Великого вибуху.

Але SPHEREx спостерігатиме не тільки далекі галактики. Він також досліджуватиме наш Чумацький Шлях у пошуках прихованих резервуарів замерзлого водяного льоду та інших молекул, таких як вуглекислий газ, які необхідні для життя, як ми його знаємо. На додаток до цього, астрономи розраховують отримати більше інформації про крижані об’єкти, які ховаються на околицях нашої Сонячної системи. Це може пролити світло на питання про те, як вода потрапила на Землю.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Перші знімки SPHEREx

Опубліковане NASA зображення, було отримано SPHEREx 27 березня. Воно складається з шести окремих знімків — по одному для кожного детектора апарата. На трьох верхніх знімках показана та сама ділянка неба, що й на трьох нижніх.

Перше зображення, отримане телескопом SPHEREx.  Джерело: NASA/JPL-Caltech

Кожен із шести інфрачервоних детекторів SPHEREx може фіксувати 17 унікальних діапазонів довжин хвиль, що загалом дає 102 відтінки в кожній експозиції. Аналізуючи їх, можна визначити склад об’єкта або відстань до галактики. За допомогою цих даних вчені зможуть вивчати найрізноманітніші предмети — від фізики, що керувала Всесвітом менш ніж через секунду після його народження, до походження води в нашій галактиці.

Хоча нові зображення не відкалібровані і ще не готові до використання в наукових цілях, вони дозволяють оцінити можливості SPHEREx. Кожна яскрава цятка — це джерело світла, наприклад, зоря або галактика. Очікується, що кожне зображення міститиме понад 100 000 виявлених джерел. Знімки також показують, що телескоп правильно сфокусований. Фокусування проводиться повністю перед запуском і не може бути скориговане в космосі.

Очікується, що SPHEREx розпочне виконання своєї наукової програми наприкінці квітня. Він робитиме близько 600 експозицій щодня.

За матеріалами NASA

Новини інших медіа
Як досягти Марса та Церери за один політ
James Webb виявив приховану чорну діру в сусідній галактиці
Великий сюрприз: астрономи виявили планету на полярній орбіті навколо пари дивних зір
Танення льодовиків могло спричинити прискорення дрейфу континентів
Зміна траєкторії ракети Falcon 9 «украла» дані космічного експерименту
Зі швидкістю цунамі: піщаний апокаліпсис на Землі помітно навіть із космосу
Космічна скарбниця: Hubble зазнімкував кулясте скупчення
Темна матерія все ж може видавати себе при взаємодії зі світлом
Мільйон градусів: місія Solar Orbiter отримала унікальний портрет Сонця
Чи справді телескоп James Webb може знайти життя у космосі?