Зелена планета до Зелених свят

Свято Трійці в Україні називають Зеленою неділею. Напередодні цього дня ми підготували розповідь про найзеленішу планету Сонячної системи — Уран. То що ж надає йому такого забарвлення?

Уран та Земля
Уран зеленіший за Землю

Зелений колір на землі та в космосі

Християнське світо Трійці має кілька альтернативних назв. Для вірян це в першу чергу День Зіслання Святого Духа. Також його називають П’ятдесятницею, бо святкується воно на 50-й день після Великодня. Однак для українського народу це насамперед Зелені свята.

У цій назві з християнськими віруваннями зустрілися стародавні язичницькі традиції, головна з яких — обряди, пов’зані з прикрашанням оселі гілками рослин. На Землі зелений колір асоціюється з рослинністю. І саме це забарвлення видає у нашій планеті світ, сповнений життя навіть з орбіти.

Річ у тім, що у Всесвіті надзвичайно мало зеленого. Спектр випромінювання розігрітого тіла іде від червоного через помаранчевий, жовтий, білий і до блакитного кольору. Саме тому зелених зір не буває. 

Спектральні класи зір
Спектри випромінювання зір. Джерело: Вікіпедія

Зелений колір можна було б вважати надійним маркером життя, якби у нашій Сонячній системі не було планети Уран, на якому він навіть розповсюдженіший, ніж на Землі. При цьому жодного дерева на Урані немає.

Уран та Нептун

Якщо говорити точно, то Уран та Нептун демонструють цілу гаму кольорів від насиченого синього до блідо-зеленого, в залежності від умов освітлення та спостереження. Причину цього можна зрозуміти, поглянувши на їхню будову.

Атмосфера планет містить переважно вуглеводні, головним з яких є метан. Він гарно поглинає усі довжини хвиль від червоного до жовтого кольору. А решту — відбиває, і цю мішанину зелених, блакитних та синіх хвиль ми й сприймаємо як колір планети.

Уран та Нептун
Уран та Нептун. Джерело: Рhys.org

Під атмосферою у крижаних гігантів ідуть шари метанової, аміачної та водяної криги, які розсіюють світло навіть зеленого кольору, через що глибини обох планет мають яскраво-синє забарвлення.

Чому Уран зелений, а Нептун — ні

Різниця між двома крижаними гігантами криється у їхніх зовнішніх шарах. На Урані значно більше  важчих за метан вуглеводнів, переважно етану та ацетилену. Ці речовини утворюють крихітні кристалики льоду сірого кольору, які повисають в атмосфері.

Формується туман, який хвилі різної довжини пропускає з різною ефективністю. І саме насичений  блакитний колір глибин він ховає найефективніше. А оскільки атмосфера Урана є найспокійнішою серед газових гігантів, то це марево не повністю розриває на окремі смуги хмар, і воно більш-менш рівномірно вкриває всю планету.

Хмари Урана
Атмосфера Урана

На Нептуні такий шар туманів теж є. Але він значно тонший і не може закрити від нас ані блакитні глибини планети, ані контрастні смуги хмар, які розташовані нижче за нього. Те, що джерелом зелені Урана є не рослинність, помітно навіть з його кольору, який не насичений, як у земних лісів, а ближче до блакитного.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine