Чому Уран та Нептун різного кольору?

Уран трохи світліший і блідіший за Нептун. На думку вчених з Оксфордського університету, причиною цього є шар метану у вигляді аерозолю, який частково розсіює світло.

Уран та Нептун
Уран та Нептун. Джерело: Spaceref.com

Шари аерозолю розсіюють світло

Попри усю схожість Урана та Нептуна, вигляд цих планет відчутно відрізняється. Нептун має більш насичений синій колір. На ньому можна побачити темні атмосферні вихори. Водночас Уран має рівне світло-блакитне забарвлення.

Вчені з Оксфордського університету проаналізували світло, яке відбивається від Урана та Нептуна у видимому та ближньому інфрачервоному діапазонах. Були створені моделі будови планет, які б пояснювали різницю між ними. На думку вчених, причиною візуальних відмінностей є наявність двох шарів, у яких метан у вигляді аерозолю.

Аерозоль — це мікроскопічні кристалики льоду, які перебувають у газоподібному середовищі. У верхньому шарі частинки туману більші, й він інтенсивніше розсіює світло. Саме ця частина атмосфери є джерелом хмар на обох планетах. Поступово кристали у них ростуть, вони стають важчими й опускаються нижче.

Нижній шар аерозолю прозоріший. Тут відбувається часткове випаровування метану і народжуються темні вихори та смуги. Така картина спостерігається на обох планетах. Різниця полягає лише в тому, що проміжок атмосфери, який інтенсивно розсіює світло на Нептуні, тонший, ніж на Урані. Чому це так, вчені ще не з’ясували.

Уран та Нептун цікавіші, ніж здаються

Уран та Нептун часто розглядаються у парі. Ці планети видаються невиразними й дуже схожими між собою далекими світами. Обидва вони належать до крижаних гігантів. У них є невеличке кам’яне ядро, масивна мантія з водяної аміачної та метанової криги та атмосфера. Нове дослідження надає цікаві подробиці їхньої будови та зрозуміння, чому ж вони не зовсім однакові.

Виявляється, що якби не шари метанового туману, обидва світи були б такими ж смугастими та вітряними, як і Юпітер. Тільки колір їхній був би не червоним, а глибоким синім. Схоже, що атмосфери усіх газових гігантів такі ж бурхливі, як у найбільшої планети Сонячної системи. Просто десь ці збудження прикриті шарами аерозолю, а десь — ні.

За матеріалами www.sciencealert.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Сезонні примхи Сатурна: на планеті знайшли ключ до розуміння погоди газових гігантів
Доповнена реальність допомагає інженерам будувати космічні апарати
Супутник побачив цвітіння води поблизу Гренландії
Як у ранній Сонячній системі були розподілені метали
Земна атмосфера здатна захистити нас від близького спалаху наднової
Вони серед нас: вчені Гарварду припускають, що прибульці маскуються під людей
NASA витратить 19,5 млн доларів на запуск фальшивої зірки
Марсохід Perseverance доїхав до Світлого янгола
Подорож до Марса ціною нирок: організм людини не витримає міжпланетний переліт
В Англії екоактивісти облили фарбою стародавню обсерваторію