Забруднення Марса загрожує майбутнім космічним місіям

Людство активно досліджує поверхню Марса вже понад 50 років. За даними Управління ООН з питань космічного простору, країни відправили на Марс 18 штучних об’єктів протягом 14 окремих місій. Багато з цих місій ще тривають, але за десятиліття досліджень Марса людство залишило багато сміття на поверхні Червоної планети, що вже становить проблему.

Розбитий захисний кожух із парашутом на поверхні Марсу
Розбитий захисний кожух із парашутом на поверхні Марса, сфотографовані Ingenuity під час 26-го польоту. Фото: NASA

Марсохід Perseverance вже не вперше помічає наслідки забруднення поверхні Марса залишками власної місії, починаючи від зруйнованого корпуса захисного екрана, закінчуючи невеликими частинками сміття, які залишили по собі посадкова платформа та парашут.

Мертві роботи як джерело сміття

Дев’ять неактивних космічних кораблів на Марсі тепер стали космічним сміттям на поверхні планети. Це посадкові апарати «Марс-3», «Марс-6», «Вікінг-1», «Вікінг-2», марсоходи Sojourner, Spirit, Opportunity, а також втрачені посадкові апарати Beagle 2 та Phoenix. Хоча вони здебільшого неушкоджені, їх краще вважати історичними реліквіями, ніж сміттям.

Розбиті космічні апарати та їхні уламки є ще одним значним джерелом сміття. Безпечний спуск на поверхню планети є найскладнішою частиною будь-якої місії приземлення на Марс, не завжди цей етап закінчується успішно. Щонайменше два космічні кораблі зазнали аварії, а ще чотири втратили зв’язок до або зразу після посадки.

Сміття на Марсі, яке розкидав Perseverance
Сміття на Марсі, яке розкидав Perseverance

Разом із тим робочі космічні апарати Perseverance та Curiosity також смітять після себе. Алюмінієві колеса Curiosity поступово руйнуються та залишають по собі частинки уламків. Якщо старіший апарат смітить ненавмисно, то Perseverance робить це цілеспрямовано: у липні 2021 року NASA наказала марсоходу викинути використане свердло на поверхню для заміни на нове, щоб продовжувати бурити скелі для збору зразків.

Парашют  Perseverance

Якщо додати масу всіх космічних кораблів, які коли-небудь відправлялися на Марс, то їхня сумарна вага складе приблизно 9979 кг. Відніміть вагу апаратів, які зараз працюють на поверхні (2860 кг), і у вас залишиться 7119 кг сміття на Марсі, яке занесло туди людство.

Космічна екологія

Сьогодні головне занепокоєння вчених щодо сміття на Марсі — це ризик, який воно становить для поточних і майбутніх місій. Команди Perseverance документують усе знайдене сміття та перевіряють, чи може воно забруднити зразки, які марсохід активно збирає. Інженери NASA також розглянули, чи міг Perseverance заплутатися в уламках під час посадки, але дійшли висновку, що ризик невеликий.

У майбутньому, коли людство полетить на Марс для організації першої колонії, відходи та засмічення планети стануть ще більшою проблемою. Тому про її усунення необхідно думати вже зараз заради майбутнього всього людства та чистого космосу.

Раніше ми повідомляли про те, що підрахований ризик смерті від падіння космічного сміття.

За матеріалами Science Alert

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Апарат NASA неконтрольовано обертається після пошкодження сонячного вітрила
Що може розповісти про еволюцію світил дослідження зоряного скупчення?
Лід і вогонь: супутник сфотографував найпівденніший вулкан у світі
Астрономи знайшли на небі Темного Вовка
Захоплива панорама: Perseverance вперше побачив кратер Єзеро з висоти
Телескопи James Webb і Hubble вивчили «моторошну» пару галактик
Штучний інтелект навчили розуміти роботи астрономів минулого
Як турбулентність прискорює народження зір
Вихід із космічних перегонів: Boeing шукає покупців для провального Starliner
Два дні до кінця: телескоп NASA впаде на Землю на початку листопада