Фонд Х Prize оголосить конкурс зі збирання космічного сміття

Неурядова організація Х Prize, відома як автор призів для стартапів, які досягли значних успіхів у освоєнні космосу, готується оголосити новий конкурс. Цього разу фонд планує нагородити компанії, які зможуть очистити орбіту від сміття.

Космічне сміття, яке пропонує збирати фонд Х Prize
Космічне сміття. Джерело: ESA

Новий конкурс від Ануше Ансарі

23 червня під час панельної дискусії на Четвертому саміті з космічної стабільності виконавчий директор фонду X Prize Ануше Ансарі зробила заяву, важливу для всіх стартапів у галузі ракетобудування. Колишня астронавтка і відома діячка у галузі космічної науки оголосила про новий конкурс, присвячений очищенню орбіти від сміття.

За словами Ансарі, остаточно схема нового конкурсу ще не розроблена. Зараз фонд розглядає три основні задачі, за виконання яких компанії зможуть отримати приз. Перша з них полягає у тому, щоб позбутися останнього ступеня ракети-носія. Ці об’єкти є найбільшими шматками космічного сміття на орбіті. І можливість нагородження стартапів за виконання саме цієї задачі фонд розглядає у першу чергу.

Друга можлива задача полягає у зведенні з орбіти космічного сміття розміром з кубсат або більше. Цілком можливо, що хтось отримає і її. Третя задача є найважчою. Вона полягає в усуненні дрібного сміття, включно з уламками зруйнованих космічних апаратів.

Ануше Ансарі оголошує про майбутній конкурс
Ануше Ансарі оголошує про майбутній конкурс. Джерело: Secure World Foundation webcast

Досить цікаво, що така ініціатива надійшла від фонду наступного тижня після того, як МКС довелося вчергове ухилятися від космічного сміття, що утворилося внаслідок випробування росіянами протисупутникової зброї. Ця тема залишається «гарячою» впродовж усіх останніх місяців. США намагаються вирішити її шляхом заборон, але росія та Китай чинять їм шалений опір.

Чому конкурс від Х Prize такий важливий

Фонд Х Prize відіграє провідну роль у становленні сучасного приватного космосу. Він був заснований 1992 року для допомоги космічним стартапам. Першим значним конкурсом, який оголосив фонд, був Ansari Х Prize. Він передбачав винагороду у 10 млн доларів першій приватній компанії, яка виведе пілотований апарат у космос.

У 2004-му цей приз отримав Річард Бренсон, що вилилося у заснування компанії Virgin Galactic. Далі було ще кілька призів у галузях, що прямо з космосом не пов’язані, й, нарешті, 2007 року фонд оголосив конкурс Google Lunar X PRIZE для стартапу, який першим до 2018-го зможе опустити на поверхню Місяця ровер, проїхати ним принаймні 500 м та передати на Землю зображення.

Цей приз так і лишився без господаря. Але кілька компаній, таких як Astrobotic та Ispace, продовжують працювати над проєктами та, цілком можливо, приватний ровер таки поїде Місяцем завдяки стимулу, отриманому від Ануше Ансарі.

Тож навіть якщо приз за прибирання орбіти також залишиться без господаря, це не означатиме, що конкурс не вдався. Цілком можливо, що робота над розв’язанням поставлених задач призведе до створення нових компаній, які подарують людям нові можливості у космосі.

За матеріалами Spacenews.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine