В руйнуванні китайського військового супутника звинуватили космічне сміття

18 березня 2021 року 18та ескадрилья контролю космічного простору ВПС США (18 Space Control Squadron 18SPCS) повідомила про руйнування китайського супутника «Юнхай 1-02». Апарат, запущений у вересні 2019-го, знаходився на 780кілометровій сонячносинхронній орбіті та, як вважається, використовувався військовими КНР. 

Космічне сміття в уяві художника. Джерело: gizmodo.com

На момент інциденту було незрозуміло, що саме сталось із супутником: чи йшлося про внутрішні проблеми, або ж він із чимось зіткнувся. Китайські ж офіційні особи традиційно не дали жодних коментарів з приводу того, що трапилося.

Однак завдяки астрофізику Джонатану Макдауеллу (він широко відомий серед любителів космонавтики своїми працями з ведення статистики космічних запусків і відстеження супутників) ми, здається, отримали відповідь на це питання. Він виявив цікаве оновлення в каталозі космічних об’єктів, веденням якого займається 18SPCS. До нього було внесено об’єкт під позначенням 48078 з приміткою «зіткнувся з супутником».

В ході подальшого розслідування Макдауелл встановив, що об’єкт 48078 являє собою невеликий фрагмент космічного сміття (від 10 до 50 см), що залишився після запуску ракети «Зеніт-2» у 1996 році. У нього є тільки один набір орбітальних даних, зібраних у березні нинішнього року. На думку Макдауелла, це пов’язано з тим, що на уламок звернули увагу тільки після того, як він із чимось зіткнувся.

Аналіз траєкторії фрагмента показав, що 18 березня він і «Юнхай 1-02» пройшли на відстані не більше одного кілометра один від одного, тобто в межах похибки системи стеження. Момент їхнього зближення збігається з часом руйнування китайського апарату. Таким чином, це перше велике підтверджене орбітальне зіткнення з часів зіткнення супутників «Космос-2251» та Iridium 33 у 2009 році.

Найдивовижніше полягає в тому, що, хоча зіткнення й породило 37 уламків, «Юнхай 1-02» зберіг принаймні часткову працездатність. З моменту інциденту китайський апарат виконав кілька орбітальних корекцій, а радіоаматори продовжують реєструвати його сигнали.

За матеріалами: https://www.space.com