Як цукрова вата: знайдена екзопланета з рекордно низькою щільністю

Міжнародна група дослідників повідомила про виявлення вельми незвичайної екзопланети, що отримала позначення WASP-193b. Вона відрізняється вкрай низькою щільністю, яку можна порівняти зі щільністю цукрової вати.

Роздута екзопланета в уявленні художника. Джерело: NASA / ESA / L. Hustak, Space Telescope Science Institute.

WASP-193b обертається навколо зорі спектрального класу F, розташованої на відстані 1230 світлових років від Землі. Екзопланета була виявлена фотометричним способом — за регулярними змінами блиску світила, викликаними її транзитами. Період обертання WASP-193b дорівнює 6,25 дня, її орбіта проходить на відстані 0,0676 а. о. (10 млн км) від зорі. Рівноважна температура екзопланети оцінюється приблизно в 1000 °C.

Подальші вимірювання показали, що радіус WASP-193b у 1,46 раза перевищує радіус Юпітера. Але коли дослідники зуміли визначити її масу, на них чекав великий сюрприз. Виявилося, що маса екзопланети становить лише 13,9% від маси Юпітера. Це дає середню щільність лише 0,059 г/см³, що буквально можна порівняти зі щільністю цукрової вати (0,05 г/см³). Для порівняння, середня щільність Землі становить 5,51 г/см³, а Юпітера — 1,33 г/см³.

Наразі WASP-193b є однією з найменш щільних екзопланет, знайдених астрономами. Одне з можливих пояснень такої малої щільності полягає в близькості до зорі, внаслідок чого її атмосфера аномально розширилася.

Проблема полягає в тому, що описаний вище механізм передбачає втрату атмосфери екзопланети за десятки мільйонів років, тоді як вік WASP-193b становить близько 6 млрд років. Тому астрономи планують провести нові спостереження пухкої екзопланети, щоб спробувати розгадати її таємницю.

Ви також можете почитати про те, як астрономи знайшли суперземлю з незвично низькою щільністю.

За матеріалами https://arxiv.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine