Качкодзьоб на Європі: зонд NASA зробив дивовижні знімки крижаного супутника Юпітера

Вивчивши зроблені зондом Juno знімки, дослідники з NASA виявили низку цікавих особливостей на супутнику Європа. Вони вказують на те, що цей крижаний світ активніший, ніж вважалося раніше.

Помилковий кратер

29 вересня 2022 року зонд Juno здійснив близький проліт Європи, пройшовши на відстані всього в 355 км від неї. Це дало змогу зробити перші з часів місії Galileo (2000 рік) знімки поверхні супутника з високою роздільною здатністю.

Знімок Європи, зроблений апаратом Juno під час його прольоту у вересні 2022 року. Джерело: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS

Проаналізувавши зображення екваторіальних регіонів, поряд з очікуваними крижаними брилами, западинами, стінами та хребтами, дослідники також виявили нерівномірно розподілені крутостінні западини шириною від 20 до 50 км. Вони нагадують великі яйцеподібні ями, раніше зафіксовані на знімках інших ділянок Європи.

Згідно з поширеною думкою, під поверхнею Європи ховається гігантський океан. При цьому сама крижана оболонка супутника ніяк не пов’язана зі скелястим дном. По суті, вона перебуває у вільному плаванні й рухається. Це призводить до високих рівнів напруги й створює характерні розломи на кшталт тих, що вдалося зазнімкувати Juno в південній півкулі.

Знімки JunoCam також були використані для рекласифікації об’єкта. Йдеться про те, що раніше вважалося 21-кілометровим кратером Ґверн. Зображення показали, що в реальності ця формація є набором хребтів, що перетинаються і створюють овальну тінь, яку прийняли за вирву.

Качкодзьоб на Європі

Але, хоча Juno й прибрав один об’єкт із карти Європи, водночас йому вдалося зафіксувати іншу, вельми загадкову формацію. Завдяки своїй формі її прозвали «качкодзьобом».

Ділянка поверхні Європи. Блакитний прямокутник позначає подвійний хребет із темними плямами, помаранчевий — незвичайну формацію, що отримала неофіційне прізвисько «качкодзьоб». Джерело: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS

Розміри «качкодзьоба» становлять 37 на 67 км. Він характерний хаотичним рельєфом з торосами, гребенями та темним червонувато-коричневим матеріалом і є наймолодшим об’єктом у цьому регіоні. Його з’єднані «шиєю» північна та південна частина переривають навколишній рельєф із горбистим матричним матеріалом, що містить численні крижані блоки шириною від 1 до 7 км. По краях «качкодзьоба» хребтові формації обриваються до поверхні.

Команда Juno вважає, що це утворення підтверджує ідею про те, що крижаний панцир Європи може прогинатися в місцях, де під поверхнею знаходяться кишені з солоною водою з підповерхневого океану. Приблизно за 50 км на північ від «качкодзьоба» розташована низка подвійних хребтів, з боків яких розташовані темні плями, схожі на ті, що зустрічаються на Європі в інших місцях. Вони можуть бути пов’язані з кріовулканами.

Неанотована версія знімка ділянки поверхні Європи з формацією, що отримала назву «качкодзьоб». Джерело: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS

Загалом знахідки Juno свідчать, що Європа активніша, ніж вважалася раніше, і підтверджують теорію про прихований під її поверхнею океан. Вони будуть використані під час планування місії Europa Clipper, яка має в деталях вивчити цей незвичайний світ. Її запуск запланований на осінь 2024 року.

За матеріалами https://www.jpl.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Земна атмосфера здатна захистити нас від близького спалаху наднової
Вони серед нас: вчені Гарварду припускають, що прибульці маскуються під людей
NASA витратить 19,5 млн доларів на запуск фальшивої зірки
Марсохід Perseverance доїхав до Світлого янгола
Подорож до Марса ціною нирок: організм людини не витримає міжпланетний переліт
В Англії екоактивісти облили фарбою стародавню обсерваторію
Кратери та іржа: TGO зазнімкував багату на метали ділянку на Марсі
Темою міжнародного хакатону NASA у 2024 році стане Сонце
Червоні та коричневі карлики: Дуже Великий телескоп знайшов приховані супутники яскравих зір
Астрофотограф зафільмував сріблясті хмари над Україною (відео)