Випадкова знахідка підтвердила одну з давніх теорій раннього Всесвіту

Нарешті астрономи отримали підтвердження того, що галактики зіштовхувалися в ранньому Всесвіті. Вченим вдалося зафіксувати два квазари, які зливаються. Ця подія відбулася лише через 900 млн років після Великого вибуху. Це перша пара злитих квазарів, виявлена в цю ранню епоху.

На ілюстрації зображено два квазари в процесі злиття
Два квазари в процесі злиття. Використовуючи телескопи Gemini North і Subaru, команда астрономів відкрила пару квазарів, що зливаються лише через 900 млн років після Великого вибуху. Це не тільки найвіддаленіша пара квазарів, що зливаються, але й перша підтверджена пара, знайдена в ранній період існування Всесвіту, відомий як Космічний світанок. Ілюстрація: NOIRLab

Після Великого вибуху Всесвіт зазнав інтенсивного космічного формування, але попередні дослідження знаходили лише окремі галактики. Астрономи в захваті, що їм нарешті вдалося знайти таку пару. Підтвердження факту злиття квазарів вказує на те, що подібні процеси справді відбувалися у молодому Всесвіті. Відкриття також допоможе виявляти більше злиттів галактик в цей ранній період.

Зображення двох квазарів
Зображення двох квазарів, зроблене телескопом Subaru. Фото: NOIRLab / NSF / AURA

«Існування таких квазарів в епоху реіонізації передбачалося давно. Лише зараз ми підтвердили цю теорію», — пояснює астроном Йошикі Мацуока з Університету Ехіме в Японії.

Злиття галактик у період Космічного світанку

Квазари — одні з найяскравіших об’єктів у Всесвіті. Це галактики, в центрі яких надмасивна чорна діра поглинає величезні об’єми пилу і газу, що створює яскраве світіння розігрітої від тертя матерії через надсильну гравітацію. Вчені вважають, що квазари можуть утворюватися під час злиття двох галактик, коли в центрі зосереджується більше матерії.

Зважаючи на те, що квазари яскраві і їх легше знайти, космологи очікують високих темпів злиття галактик у період Космічного світанку. Це допоможе зрозуміти епоху реіонізації, коли світло іонізувало нейтральний водень, прояснюючи його і дозволяючи світлу вільно проникати.

Випадкове відкриття

Проте знайти ці злиття виявилося складно, адже відкриття було зроблене випадково. Мацуока та його колеги переглядали дані телескопа Subaru і помітили два надзвичайно червоних джерела поруч. «Під час перегляду зображень кандидатів у квазари я помітив два схожих і надзвичайно червоних джерела поруч один з одним. Відкриття було абсолютно випадковим», — розповідає Мацуока.

Дослідники провели подальші спостереження за допомогою телескопів Subaru і Gemini North, а також ALMA. Вони виявили, що об’єкти не лише реальні й дуже далекі, а й розділені проміжком лише в 40 тис. світлових років.

Команда також з’ясувала, що значна частина світла від галактик є результатом зореутворення і їх з’єднує газовий міст, що вказує на взаємодію та процес злиття. У кожній галактиці міститься надмасивна чорна діра масою близько 100 млн сонячних. Це дуже багато для раннього Всесвіту — навіть чорна діра Чумацького Шляху має масу лише 4,3 млн сонячних.

Дослідники працюють над аналізом спостережень ALMA, щоб охарактеризувати пил і газ, що оточують дві галактики.

Раніше ми повідомляли про те, що відбувалося у перші секунди після Великого вибуху.

За матеріалами noirlab.edu

Juno зробив дивовижне фото Юпітера
Новий квантовий комп’ютер встановив рекорд швидкості дії
Blue Origin демонструє технологію вертикальної посадки ракети New Glenn: відео
Космічне кільце: астрономи зазнімкували гіперсвітну галактику
Викрадення «Луни-2»: як ЦРУ дізналися секрети радянської космічної програми під носом у КДБ
Вчені виявили неподалік від Сонця неймовірно швидкий об’єкт
Галактика-конструктор: телескоп Hubble зазнімкував незвичайного сусіда Чумацького Шляху
Астронавти залишатимуться на борту МКС під час її падіння в атмосферу Землі
Не помічали 55 років: пенсіонер виявив помилку у старій відеогрі Lunar Lander
Новий сонячний цикл вже міг розпочатися