Вулканічні камені та глина в кратері Єзеро

В кратері Єзеро, який зараз досліджує марсохід Perseverance неочікувано багато магматичних порід і несподівано мало глини. Вчені намагаються відтворити таку історію цього місця, яка могла б пояснити це співвідношення.

Вулканічні камені в кратері Єзеро
Вулканічні камені на Марсі. Джерело: NASA/JPL–Caltech

Марсохід Perseverance досліджує вулканічні камені

Головним підсумком роботи марсохода Perseverance на Марсі протягом останнього року стало вивчення вченими геології кратера Єзеро. І результати цього дослідження достатньо сильно здивували вчених. Щодо посадки зонда вони знали: ця стародавня геологічна формація є дном озера, що висохло багато сотень мільйонів років тому.

Усі очікували знайти тут дуже товсті шари глини та інших осадових порід і тому намагалися організувати посадку Perseverance якомога ближче до дельти висохлої річки. Однак навіть у цьому місці марсохід знайшов дуже багато випаленого каміння, яке є свідченням вулканічної діяльності.

Зокрема вчені дослідили дві невеликі геологічні формації: Сейта та Мааз. Вони обидві мають яскраво виражене вулканічне походження, причому перша частково перекриває другу. Щобільше, обидві вони є частиною єдиного геологічного утворення, яке трохи підняте над навколишнім ландшафтом та нахилене на 10 градусів.

Загадкові процеси, що породили вулканічні камені

Головна загадка отриманих результатів геологічних досліджень полягає в тому, що на Землі такі підняті та нахилені ділянки кори зазвичай утворюються в результаті тектонічних процесів. А на Марсі, як вважається, руху літосферних плит ніколи не було. Та і взагалі ніяких видимих ознак вулканічної діяльності поблизу кратеру Єзеро немає.

Щоправда, недавно вчені висунули цікаву гіпотезу щодо кратера Гейла, у якому працює марсохід Curiosity. Там теж знайшли кристали, які могли утворитися тільки в результаті вулканічної діяльності. І вчені змогли змоделювати сценарій, як прихована вулканічна діяльність могла поєднуватися із існуванням озера.

Дельта річки на Марсі
Дельта річки на Марсі. Джерело: ESA/DLR/FU-Berlin

Можливо, в кратері Єзеро відбувалося щось схоже. Але це тільки додає питань. Адже мова іде про вулканічні процеси, які мають значно більший масштаб, ніж усе, що зараз спостерігається на червоній планеті.

Загадка марсіанської глини

Не меншу загадку ніж надлишок вулканічного каміння являє собою явна нестача глини. Глини утворюються внаслідок розмивання магматичних порід водою. Всередині них утворюються ідеальні умови для існування життя.

Глин достатньо багато у кратері Єзеро. І у них достатньо багато залізовмісних сполук, які на Землі зустрічаються біля глибинних джерел, де зазвичай багато мікроскопічного життя. Але самих осадових порід значно менше, ніж очікувалося.

Зараз дослідники ведуть суперечки щодо того чи існувало озеро у кратері значно менший час, ніж вважалося досі, чи просто рівень води у ньому був надзвичайно низьким. Це питання є тим складнішим, що сліди проточної води однозначно свідчать, що вона вливалася у водойму у великій кількості й тривало це довго.

Зразки Perseverance

На щастя у Perseverance є засіб дослідження гірських порід, якого не було в інших роверів. Він може консервувати зразки ґрунту. Наступного десятиліття їх збере та доставить на землю місія Mars Sample Return.

Марсохід Perseverance
Марсохід Perseverance. Джерело: NASA

Вчені із нетерпінням чекають на її повернення. Адже датувати геологічні зразки у земній лабораторії буде значно легше. І вченим нарешті вдасться відтворити увесь ланцюжок подій, який призвів до утворення дивовижної геологічної картини у кратері Єзеро.

За матеріалами: www.space.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine