Одна з камер телескопа Hubble вийшла з ладу

Новини астрономії, астрофізики та космології

8 січня встановлена на телескопі Hubble камера WFC 3 (Wide Field Camera 3) припинила функціонувати з технічних причин. Повідомлення про це було опубліковано на офіційному сайті NASA. Співробітники групи супроводу телескопа ухвалили рішення не припиняти його роботу. Поки фахівці шукатимуть вирішення проблеми, він продовжить виконання запланованих спостережень за допомогою інших приладів.

Телескоп Hubble. Джерело: NASA

WFC3 є одним з основних робочих інструментів обсерваторії Hubble. Камера оснащена двома незалежними каналами. Перший може отримувати зображення в діапазоні довжин хвиль від 200 до 1000 нм, охоплюючи ближній і середній ультрафіолетовий, видимий, а також невелику частину ближнього інфрачервоного діапазону. Він дає змогу спостерігати ділянку неба розмірами 2,7×2,7 кутових хвилин (близько 8,5% видимого діаметра диска Місяця) з роздільною здатністю 0,04 кутової секунди.

Другий канал призначений для отримання зображень у ближній частині інфрачервоного діапазону (800-1700 нм). Він охоплює поле зору 2,3×2,1 кутових хвилини та забезпечує роздільну здатність до 0,13 кутової секунди.

WFC3 була встановлена на телескопі Hubble екіпажем шаттла Atlantis у травні 2009 року в межах останньої місії з обслуговування космічної обсерваторії. На випадок несправностей камера оснащена резервними електронними компонентами. Поки невідомо, чи доведеться інженерам їх залучати.

Зовсім недавно Hubble провів три тижні в безпечному режимі через відмову одного з гіроскопів. Цей випадок, а також проблеми з WFC3, свідчать про поступове зношення компонентів телескопа, які, зважаючи на завершення у 2011 році програми Space Shuttle, уже неможливо замінити. На жаль, рано чи пізно технічні проблеми та пошкодження, що накопичуються, призведуть до того, що легендарна обсерваторія втратить можливість проводити подальші спостереження.