Встигніть побачити полярне сяйво!

Ввечері 5 листопада практично з усієї території України було видно полярне сяйво. Ці явища прийнято називати рідкісними для наших широт, але цього року ми вже мали нагоду спостерігати одне з них 23 квітня, й астрономи попередили, що принаймні до кінця 2024-го їхня частота й інтенсивність зростатиме — у міру зростання сонячної активності. Так воно й сталося.

Річ у тім, що саме спалахи на поверхні нашого світила є причиною полярних сяйв. Під час них у космос викидається велика кількість заряджених частинок (сонячний вітер), які починають інтенсивно «бомбардувати» атмосферу нашої планети, взаємодіючи з її газами та змушуючи їхні атоми випромінювати світло видимого спектра. За нормальних умов Землю захищає від них магнітне поле, але коли таких частинок стає занадто багато і при цьому їхня енергія значно перевищує середню — вони «пробиваються» в атмосферу досить глибоко, й інтенсивність її світіння дозволяє помітити його неозброєним оком.

«Червоне небо» над українськими ланами

Найчастіше полярні сяйва мають зелений колір. Так світяться молекули й атоми атмосферних газів, передусім кисню, на висоті 80–300 км після зіткнення з частинками сонячного вітру. Якщо цих частинок стає достатньо багато, зростає частота зіткнень також на більших висотах — від 300 до 500 км. Вони мають інші енергетичні характеристики, тому із Землі ми бачимо червоне забарвлення. Насправді залишки атмосфери в цьому діапазоні висот «світяться» постійно, але їхнє світіння занадто слабке, щоб його могло помітити людське око (у темряві його чутливість до червоної частини спектра знижується). Під час події 5 листопада на небі переважав саме червоний колір, хоча за гарних умов спостережень можна було помітити, що нижня частина «світлових стовпів» була жовтою та зеленуватою.

Значення геомагнітного індексу найближчими днями

Умови видимості полярного сяйва визначаються за індексом геомагнітної активності, який регулярно публікують найбільші сонячні обсерваторії. Якщо він перевищує 5, можна очікувати, що авроральний овал (кільцеподібна зона видимості сяйва) «зачепить» північ України. Згідно з передбаченнями геліофізиків, 6 та 7 листопада він сягатиме 6 — щоправда, з досить значними добовими коливаннями. Це означає, що сьогодні та завтра з території України з великою долею ймовірності знову можна буде побачити «небесне шоу». Достатньо лише з настанням темряви за умови безхмарної погоди час від часу перевіряти північну частину небосхилу.

Найближчими роками, схоже, полярні сяйва з розряду «рідкісних явищ» перетворяться для нас на щось достатньо звичне, яким давно вже є для мешканців півночі Європи, Азії та значної частини Північної Америки. Тому не варто нервувати з приводу того, що чергове сяйво нам чимось загрожує: ми зараз і без того маємо досить приводів для хвилювання, причому набагато вагоміших.

Сонячний спалах, у результаті якого на поверхні нашого світила утворився величезний каньйон, до нинішнього полярного сяйва безпосереднього стосунку не має.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine