Полярне сяйво в Києві: коли чекати наступного?

Після повномасштабного вторгнення російських загарбників і нещодавнього боліда над Київською областю українців, мабуть, уже важко чимось здивувати. Але ввечері 23 квітня у північній частині неба почала розгорятися незвичайна малинова заграва — полярне сяйво, що стало «відлунням» потужного сонячного спалаху. Оскільки небосхил над усією північною частиною України був чистим, побачити незвичайне для наших широт явище могли мільйони людей.

Повноцінно насолодитися видовищем полярного сяйва 23 квітня в Києві заважала штучна засвітка. Автор світлини — Олександр Чубуков (Київський клуб любителів астрономії «Астрополіс»)

Сонячний спалах класу М стався 21 квітня 2023 року в групі плям NOAA 3282 і супроводжувався значним корональним викидом маси. Від Сонця в космічний простір «вирушив» потужний потік заряджених частинок (переважно протонів), на шляху якого трапилася наша Земля. Взагалі-то наше світило постійно викидає такі частинки, це явище навіть отримало назву «сонячний вітер». Але вони успішно «перехоплюються» земним магнітним полем на висотах близько 400 км.

Під час спалахів у сонячному вітрі з’являються частинки з більшими енергіями, здатні «підібратися» до нас ближче. Згідно з законами електродинаміки, найлегше це їм зробити в районі земних магнітних полюсів, які не збігаються з географічними (й узагалі постійно змінюють своє положення), але в нашу епоху розташовані від них не дуже далеко. На висотах близько 200 км вони ці частинки починають стикатися з атомами атмосферних газів. При цьому виділяється енергія у вигляді електромагнітного випромінювання. Її ми й бачимо як полярне сяйво.

«Авроральне кільце» — ділянка Північної півкулі Землі, над якою спостерігалося полярне сяйво 23 квітня. Насправді завдяки тому, що світіння виникає на висотах до кількох сотень кілометрів, його видно на значно більшій території

Потік заряджених частинок несе з собою власне магнітне поле, що взаємодіє з полем Землі, й коли вона «зустрічає» потужні корональні викиди сонячної речовини — виникають явища, відомі як геомагнітні бурі, коли земна магнітосфера стискається, і частинки (особливо найбільш високоенергетичні) отримують можливість входити в атмосферу нашої планети не лише у північних широтах, але й у помірних, а часом — навіть у тропічних. Події 23 квітня був присвоєний індекс 8 за 9-бальною шкалою, тобто це була одна з найпотужніших магнітних бур поточного 25-го циклу сонячної активності, що розпочався 2020 року. Тож не дивно, що полярні сяйва під час неї спостерігалися на півночі України й навіть у Баварії.

На протилежному боці планети над островом Тасманія вранці 24 квітня теж спостерігалося полярне сяйво, викликане тим самим корональним викидом маси. У кадр також потрапив яскравий метеор. Джерело: @mantisalive

Група NOAA 3282 розташована північніше сонячного екватора. Завдяки обертанню Сонця вона вже зайшла за видимий край його диска і знову з’явиться у полі зору наземних спостерігачів приблизно за два тижні. Малоймовірно, що саме ця група ще раз стане джерелом настільки потужного коронального викиду, «спрямованого» на Землю. Але подібний викид може статися в інших активних областях на поверхні нашого світила. Принаймні до кінця 2024 року його активність зростатиме, тому можна припустити, що до цього часу ми ще отримаємо можливість побачити з території України полярне сяйво — не виключено, що воно буде навіть більш яскравим і потужним, ніж те, яке прикрасило наше небо ввечері 23 квітня. Щоправда, передбачити його появу можна буде лише безпосередньо після сонячного спалаху, «відповідального» за нього.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine