Полярні сяйва досягали екватора 41 тис. років тому

Найсильніший сонячний спалах у жовтні освітив північне небо настільки сильно, що полярне сяйво було видно у нижчих широтах. Це явище зараз дуже рідкісне. Проте тисячі років тому наші предки могли бачити приголомшливі північні сяйва навіть в Африці. Подібне видовище відбулося 41 тис. років тому, коли порушення магнітного поля Землі призвело до зміщення полярних сяйв навіть до екватора, повідомляє Live Science.

Полярне сяйво
Найпотужніше полярне сяйво досягало екватора 41 тис. років тому. Фото: Unsplash

Під час цього геомагнітного збурення, відомого як подія Лашамп, магнітне поле ослабло майже до 4% від сучасних значень.

Доісторична катастрофа

Магнітному полю знадобилося 1300 років, щоб повернутися до своєї первісної сили. Весь цей час полярні сяйва відбувалися у приекваторіальних широтах, де вони, як правило, ніколи не спостерігалися. Про це відкриття заявили на щорічній конференції Американського геофізичного союзу (AGU), що проходила у Новому Орлеані 16 грудня. У цей період атмосфера Землі змінилася, що вплинуло на умови життя у деяких частинах планети, заявила на Агніт Мукхопадх’яй, доктор кафедри клімату та космічних наук Мічиганського університету.

Земля оточена гігантською магнітною бульбашкою, що зветься магнітосферою. У минулому вона ослабла, що стало причиною вимирання видів на планеті. Зображення: NASA

За нормальних умов магнітосфера Землі з боку Сонця стискається приблизно до 6-10 планетних радіусів. За даними NASA, з нічного боку Землі магнітосфера простягається у космос і може сягати сотень земних довжин. Але близько 41 тис. років тому сила магнітосфери ослабла на 96%. Хоча раніше вважалося, що вона зовсім зникла на денному боці.

Подія Лашамп могла вплинути на існування доісторичної Землі, призвівши до екологічної кризи. Нові моделі показали, що такий результат був «дуже ймовірний». Сонячні вітри легко досягали нижчих шарів атмосфери через ослаблену магнітосферу, що могло пошкодити озоновий шар, викликати кліматичні потрясіння та вимирання деяких видів тварин. Можливо, це навіть спричинило зникнення неандертальців у Європі.

Нагадаємо, що вчені знайшли сліди потужної сонячної бурі 1582 року.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine