Великий астероїд 2024 EA промчав повз Землю: чи є для нас загроза?

Останнім часом з’явилося багато статей про «свіжовідкритий» астероїд 2024 EA, що 4 березня мав би пролетіти «загрозливо близько» від Землі. Чи справді це так і чим примітне це відкриття?

Коли астрономи відкривають якесь нове небесне тіло, йому спочатку дають тимчасове позначення, в якому «закодовані» деякі обставини відкриття. У випадку астероїдів це рік, а далі йде одна з 24 літер латинської абетки (літери I та O не використовуються через їхню схожість на одиницю та нуль), яка позначає порядковий номер інтервалу в половину місяця. Тобто з індексу 2024 EA ми можемо зрозуміти, що вперше цей об’єкт побачили на початку березня — «свіжіше» уявити важко!

У наші часи таким відкриттям уже нікого не здивуєш: моніторингом ближнього космосу з метою виявити «небесні камені», що наближаються до Землі, зараз займається багато автоматизованих телескопів. Це частина програми захисту нашої планети від астероїдної небезпеки, розгорнутої ще в кінці XX століття. В її межах ми вже знайшли в околицях земної орбіти 99% тіл розміром понад 300 м, які потенційно можуть нам загрожувати зіткненням. Тепер черга за меншими «камінцями». Найчастіше астрономи виявляють за кілька днів до максимального зближення метеороїди розміром у десятки метрів, які в разі падіння не загрожуватимуть людській цивілізації в цілому, але можуть, наприклад, зруйнувати невелике місто.

Стометрових об’єктів серед них майже не буває — практично всі вони вже були відкриті протягом минулих років. Але розмір 2024 EA, за попередніми оцінками, може сягати 230 м. Це тіло стало своєрідним винятком, який нагадав, що «охоронцям планети» ще є над чим працювати.

Орбіта астероїда 2024 EA (білий колір), Землі (блакитний) та інших внутрішніх планет Сонячної системи. Джерело: ssd.jpl.nasa.gov/horizons

Нинішнє зближення з астероїдом насправді не є занадто близьким: 4 березня о 17:30 за київським часом він підійшов до нас на відстань 0,0354 а.о. (5,3 млн км), що майже в 14 разів далі, ніж Місяць. Проліт відбувся з відносною швидкістю 12,62 км/с. Максимального блиску 2024 EA досягне трьома днями пізніше, але й тоді він буде слабший за 17-ту зоряну величину, а отже, для його спостережень потрібні будуть потужні телескопи.

Перигелій 2024 EA розташований на відстані 0,914 а.о. від Сонця, тобто він лежить трохи всередині орбіти Землі. Такі об’єкти астрономи зараховують до сімейства Аполлона, названого за його першим представником (1862 Apollo), відкритим ще 1932 року. З погляду потенційного зіткнення з нашою планетою вони вважаються одними з найбільш небезпечних.

Раніше ми писали про перші результати дослідження зразків астероїда Бенну.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму
Супутник побачив результат цунамі в Гренландії