Вчені вперше виявили зірку без оболонки, а на Марсі дослідники знайшли печери для перших поселенців: дайджест новин

Підбірка найцікавіших космічних новин за тиждень: місія Artemis 4 має здійснити посадку на Місяць; обсерваторія «Хіноде» сфотографувала сонячне затемнення з космосу, а ми розповідаємо, як з’являється лід на небесних тілах і за яких умов на планеті він перетворюється на воду.

«В одній молекулі вашої ДНК стільки ж атомів, скільки зірок у типовій галактиці. Ми, кожен із нас — маленький всесвіт».

― Ніл де Грасс Тайсон, «Космос»

На Марсі знайдені комфортні печери для перших астронавтів

Команда дослідників з Геологічного товариства Америки (GSA) виявила дев’ять печер, які є найкращими місцями для проживання перших колоністів на Марсі. Ці гроти достатньо великі, щоб дати майбутнім поселенцям можливості для комфортного життя та створити захист від суворого середовища на марсіанській поверхні. Червона планета є досить негостинним місцем для людини: температура там може опускатися нижче -100°C, атмосфера неймовірно розріджена, відсутній озоновий шар, що на Землі затримує згубне сонячне випромінювання. Дослідники вивчили 1000 печер, ідентифікованих зондами Mars Odyssey і Mars Reconnaissance Orbiter (NASA), й обрали дев’ять потенційно придатних для проживання астронавтів. Ці печери розташовані за 100 км від майбутніх місць посадки на висоті не більше 1 км. 

Знайдена зоря, що втратила оболонку

Дослідники вперше виявили зорю, що повністю втратила свою оболонку. Зорі складаються з ядер, усередині яких протікають термоядерні реакції, та зовнішніх оболонок. Теоретично можлива втрата світилом цих оболонок унаслідок різних чинників. Однак донедавна дослідники не знаходили подібних об’єктів. Учені виявили таку зорю, спостерігаючи за подвійною системою γ Голуба. Вона розташована на відстані 870 світлових років від нас у напрямку однойменного сузір’я. За оцінками дослідників, початкова маса незвичайної зірки у 12 разів перевищувала масу Сонця. Проте внаслідок якоїсь події вона втратила свою оболонку. Від неї залишилося лише пульсуюче ядро, маса якого становить всього п’ять сонячних.

NASA показала неймовірний погляд на сонячне затемнення з супутника «Хіноде»

Останнє сонячне затемнення 2022 року відбулося 25 жовтня. Свідками астрономічної події стали мешканці Європи, Близького Сходу, частини Африки й Азії. В цих регіонах планети можна було побачити, як Місяць закриває Сонце на 15-85% його діаметру. Але найкращий ракурс для спостережень за цією подією мають астронавти та супутники на навколоземний орбіті. Обсерваторія «Хіноде», якою спільно керують космічні агентства США, Японії, Великої Британії та Європи, записала відео сонячного затемнення у максимальному наближенні з космосу. Супутник зареєстрував три різні види затемнення впродовж трьох годин. За допомогою рентгенівського телескопа він бачить Місяць абсолютно чорним, а Сонце сяє яскраво-червоним на задньому плані.

Планети можуть змушувати зорі «молодшати»

Вчені довели, що гарячі юпітери можуть прискорювати обертання зір навколо власної осі. Це змушує їх виділяти більше енергії у рентгенівській частині спектра, що вважається ознакою молодості світила. Коли зоря старішає, це завжди можна відстежити за зменшенням кількості спалахів на її поверхні та зниженням долі енергії, яку вона випромінює у рентгенівському діапазоні. Але коли на близькій до поверхні орбіті перебуває дуже масивна планета, її сила тяжіння примушує світило обертатися швидше, й ці показники знову починають збільшуватися. Це виглядає так, ніби зоря «помолодшала». 

Місія Artemis 4 все ж передбачатиме посадку на Місяць

Під час місії Artemis 4, що має відбутися до 2027 року, астронавти все ж спускатимуться на поверхню Місяця. У ній буде використаний посадковий модуль Starship модифікації B. Також на орбіту навколо природного супутника Землі виведуть житловий модуль I-Hab.

Початковий контракт NASA зі SpaceX передбачав використання, принаймні у третій місії, модуля Starship модифікації А. Однак ще у березні стало відомо, що під час Artemis 3 буде використаний варіант В, розрахований на більш тривалі та складні місії. NASA погодилася фінансувати його розробку та будівництво й оголосила, що якщо в ході третьої місії він добре себе зарекомендує, то його використовуватимуть і надалі. Згідно з поточними планами, Artemis 3 відбудеться не раніше 2025 року, Artemis 4 — у 2027-му, Artemis 5 — у 2028-му.

Фото тижня

Наслідки диверсії на базі Веретьє. Джерело: Тwitter.com/GeoConfirmed

Група незалежних розслідувачів GeoConfirmed опублікувала супутникові знімки авіабази Веретьє у Псковській області. На них видно принаймні три російські гелікоптери Ка-52, знищені внаслідок диверсії.

Цікава цифра:  65 тонн

Орбітальна станція «Тяньгун» в уяві художника. Джерело: CNSA

31 жовтня з китайського космодрому Веньчан відбувся пуск ракети «Чанчжен-5B». На її борту був лабораторний модуль «Ментянь». Лише через 13 годин після запуску він успішно зістикувався з орбітальною станцією «Тяньгун». Таким чином, Китай завершив складання свого космічного форпосту. Наразі його маса становить понад 65 тонн. Станція розрахована на постійне перебування трьох тайконавтів і може забезпечити присутність шести осіб на час «перезмінки» екіпажів.

Що почитати у вихідні

Льодяна поверхня Європи вкрита величезною кількістю тріщин коричневого чи помаранчевого кольору. Як уже відомо, такого забарвлення набувають солі, що містяться у підлідному океані цього супутника, під дією радіації в умовах відкритого космосу. Джерело: NASA

Найрозповсюдженішим хімічним елементом у Всесвіті є водень. Він зустрічається там як в атомарному вигляді, так і у формі двоатомних молекул (Н₂). Оцінки його концентрації в межах Чумацького Шляху дають величину в 739 тисяч атомів на мільйон, тобто майже 74%. Переважно з водню складаються зорі та планети-гіганти. У статті «Лід як ознака життя» ми розповідаємо, як виникає крига на небесних тілах та які умови на планеті необхідні для її перетворення на воду.

Читайте у попередньому дайджесті: Доходи NASA втричі перевищили річний бюджет, а росія хоче збивати комерційні супутники: дайджест новин

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine