Важке дитинство: екзопланети можуть формуватися в умовах жорсткого випромінювання

Результати спостережень, виконаних за допомогою антенної решітки ALMA, показали, що формування екзопланет може відбуватися навіть у суворих зоряних середовищах, які раніше вважали невідповідними для таких процесів.

Протопланетний диск в уявленні художника. Джерело: NSF/AUI/NSF NRAO/S.Dagnello.

Міжнародна група астрономів використала ALMA для отримання зображень з високою роздільною здатністю восьми протопланетних дисків у скупченні Сигма Оріона, яке опромінюється інтенсивним ультрафіолетовим світлом від масивної прилеглої зорі. Для цього вони використовували найрозширенішу конфігурацію ALMA. Це дало змогу отримати зображення з роздільною здатністю близько 8 астрономічних одиниць.

На свій подив, учені виявили в більшості дисків розриви та кільця. Хоча точна природа цих структур все ще обговорюється, вважається, що вони або сприяють формуванню екзопланет, або є наслідком взаємодії між екзопланетами, що формуються, і матеріалом диска.

«Ми очікували, що високий рівень радіації в цьому скупченні буде перешкоджати формуванню планет у зовнішніх областях цих дисків», — каже провідна авторка Джейн Хуанг. «Але замість цього ми бачимо ознаки того, що планети можуть формуватися на відстані десятків астрономічних одиниць від своїх зір, подібно до того, що ми спостерігали в менш суворих умовах».

Зазнімковані ALMA протопланетні диски, що зазнають потужного ультрафіолетового випромінювання з боку прилеглої зорі. Джерело: ALMA (ESO/JAO/NAOJ/NRAO), J. Huang et. al.

Попередні дослідження були зосереджені на дисках у регіонах із низьким рівнем ультрафіолетового випромінювання. Нові спостереження ALMA показали, що процеси, які призводять до утворення екзопланет, досить надійні та можуть працювати навіть у складних умовах. Це означає, що вони можуть формуватися в ще більшій кількості місць по всій Галактиці, навіть у регіонах, які астрономи раніше вважали занадто суворими».

Отримані результати мають значення для розуміння формування нашої Сонячної системи, яка, ймовірно, розвивалася в аналогічному високорадіаційному середовищі. Вони також спонукають до майбутніх досліджень потопланетних дисків у ще більш екстремальних зоряних околицях.

Дослідження також демонструє можливості ALMA з вивчення формування планет у різних середовищах Галактики. У міру того як астрономи складають повнішу картину формування планет у різних умовах, вони наближаються до розуміння походження Землі та поширеності екзопланет в інших зоряних системах.

Раніше ми розповідали про те, як астрономам вдалося виявити одну з наймолодших екзопланет.

За матеріалами almaobservatory.org

Новини інших медіа