V гранд-фінал Vernadsky Challenge. Найкращі стартапи-2021 — підсумки фіналу

У межах ХІІ Міжнародного авіакосмічного салону «Авіасвіт-ХХI» відбувся V гранд-фінал Vernadsky Challenge. Щорічно конкурс, заснований 2015 року Максом Поляковим, залучає все більше учасників. А це означає, що створюється ще більша кількість проєктів, які можуть змінювати та покращувати якість життя людства.

Цьогоріч у Vernadsky Challenge взяли участь 132 стартапи: 89 іноземних і 43 українських. Більш ніж половина з них — проєкти космічної тематики.

У фіналі 10 команд боролися за грант на розвиток свого проєкту, а за підсумками вибору журі три з них здобули перемогу.

Перше місце посів іспанський стартап Medicsen. Його учасники створили «розумний» пластир, який відкриває мікропори у шкірі людини для неінвазивного введення ліків з великим розміром молекул (наприклад, інсуліну). Команда отримала грант на 1 млн грн.

На другому місці — українська розробка Provizio — пристрій для вимірювання внутрішньоочного тиску, що допомагає призупинити подальшу втрату зору. Програмне забезпечення Provizio в режимі реального часу сповіщає лікаря про зміни тиску й інформує його про можливі варіанти лікування. Грант за цей винахід склав 600 тис. грн.

Третє місце отримала космічна розробка Borospace зі Словаччини. Автори проєкту запропонували інноваційну конструкцію літій-іонних акумуляторів, завдяки якій батарея не просто зберігає електроенергію, а й служить гібридним ракетним паливом після завершення місії. Команда отримала грант на 400 тис. грн.

Вітаємо переможців і бажаємо успішного розвитку їхніх проєктів!

UST вдалося поспілкуватися з українською командою, яка посіла друге місце.

Павло Ткаченко, учасник команди Provizio

Павло Ткаченко

На конкурсі ми представляли систему для домашнього моніторингу глаукоми. Такий проєкт обраний не випадково. Я вісім років в офтальмології, багато працював із цією хворобою, тому знаю, які тяжкі наслідки вона має. На сьогодні моніторинг стану пацієнтів  — велика проблема, бо вони лише раз на пів року відвідують лікаря. Між цими візитами ніхто не знає, як почувався хворий, чи підвищувався його внутрішньоочний тиск, що призводить до погіршення, а потім і втрати зору.

Коли я перейшов з медицини в ІТ, то зрозумів, що можна створити пристрій із мобільним додатком, який передає дані від пацієнта до лікаря. За допомогою розробленого нами приладу людина може самостійно в домашніх умовах виміряти внутрішньоочний тиск, а мобільний додаток сповістить дані лікарю.

Глаукома — вікове захворювання. На жаль, пенсіонери в Україні погано забезпечені, але я вірю, що в нашій країні у майбутньому запрацює страхова медицина, яка покриватиме витрати. Догляд за недієздатними людьми — це дуже дорого. Набагато краще та дешевше лікувати глаукому, ніж забезпечити повний догляд за людиною, яка втратила зір.

Vernadsky Challenge неймовірно конкурентний. Тут зібралося багато талановитих команд. Ось, наприклад, PancakeSat — крутий проєкт. Вірю, що у них усе вийде, вони рухатимуться далі. Звичайно, ми раді перемозі. Емоції зараз просто зашкалюють! Адже це перші інвестиції, які ми отримуємо.

Цей грант — лише перший крок. На жаль, медичні проєкти недешеві та вимагають величезних вкладень. Тому будемо шукати ще й європейські грантові програми та партнерства, налагоджувати контакти з фармацевтичними компаніями, які займаються офтальмологією, щоб вивести наш продукт на рівень продажів.