Шторм на Нептуні «ухилився» від загибелі

У 2018 році телескоп Hubble виявив новий шторм на Нептуні. Темний вихор розміром понад 7 тис. км утворився в північній півкулі планети. Виконані наступного року спостереження показали, що він поступово зміщується на південь. Планетологи вважали, що з наближенням до екватора атмосферна система почне швидко руйнуватися.

Два темні шторми на Нептуні. Джерело: NASA, ESA, STScI, M.H. Wong (University of California, Berkeley), та L.A. Sromovsky and P.M. Fry (University of Wisconsin-Madison)

Однак цього не сталося. Нещодавно зроблені знімки показали, що шторм несподівано змінив напрямок і тепер рухається на північ. Щобільше, він на деякий час придбав «напарника»: у січні поруч з великою плямою з’явився менший за розмірами темний вихор, який потім зник. Вчені припускають, що він від’єднався від основного шторму і розпався.

Нинішня темна пляма є четвертою за рахунком, що спостерігається обсерваторією Hubble з 1993 р. Ще одне подібне утворення було помічене апаратом Voyager 2 під час прольоту Нептуна в серпні 1989 р. Комп’ютерні симуляції показують, що плями являють собою системи високого тиску, які формуються в середніх широтах, а потім переміщуються до нептуніанського екватора та розпадаються.

Два темні шторми на Нептуні. Джерело: NASA, ESA, STScI, M.H. Wong (University of California, Berkeley), та L.A. Sromovsky and P.M. Fry (University of Wisconsin-Madison)

Однак незвичайна поведінка нової темної плями не вписується в цю модель. Згідно з однією з гіпотез, «розворот» шторму може бути якось пов’язаний з фрагментом, що відокремився, та зупинив його рух до екватора. Але вчені поки що мають дуже мало даних, щоб підтвердити це припущення.

За матеріалами: https://www.nasa.gov