Шельфові льодовики Антарктиди стрімко зменшуються в розмірах

Результати досліджень, заснованих на даних, отриманих за допомогою супутників Sentinel-1 і CryoSat, дали змогу зробити тривожні висновки про стан шельфових льодовиків Антарктиди. Близько 40% шельфів значно зменшилися в обсязі за останню чверть століття.

Карта, що показує зміни шельфових льодовиків Антарктиди. Джерело: ESA/Planetary Visions

Вчені дійшли такого висновку, вивчивши близько 100 тисяч супутникових радарних зображень. Аналіз показав, що 71 зі 162 шельфових льодовиків Антарктиди зменшилися в обсязі, випустивши в океан майже 67 трлн тонн талої води. Крім того, що шельфи втрачають масу, надходження такої великої кількості прісної води може мати наслідки для циркуляції океану.

При цьому важливо зазначити, що картина руйнування шельфових льодовиків не є рівномірною. Це пов’язано з температурою океану та океанічними течіями навколо Антарктиди. Західна частина континенту перебуває під впливом більш теплих вод. Тому практично всі шельфи, що тануть, розташовані в цій частині Антарктиди. Наприклад, за останню чверть століття льодовик Гетца втратив 1,9 трлн тонн льоду. Тільки 5% з цього обсягу було спричинено кальвінгом, коли великі шматки льоду відриваються від шельфу і падають в океан. Інша частина була викликана таненням біля основи шельфу.

Аналогічним чином шельф Пайн-Айленд втратив 1,3 трлн тонн льоду. Близько третини цієї втрати — 450 млрд тонн — сталося внаслідок кальвінгу. Інша частина була спричинена таненням. Своєю чергою, шельфи в східній частині континенту захищені смугою холодної води, що дає їм змогу перебувати в стабільному стані й навіть нарощувати масу. Як приклад можна навести шельф Амері, який «підріс» на 1,2 трлн тонн льоду.

За словами дослідників, раніше вони вважали, що більшість крижаних шельфів Антарктиди проходять через цикли швидкого, але короткочасного скорочення, а потім повільно відновлюються. Натомість супутники показали, що майже половина з них зменшується без будь-яких ознак відновлення.

Раніше ми розповідали про те, як айсберг розміром із Київське водосховище зіткнувся з островом.

За матеріалами https://www.esa.int

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine