Хакери вивели з ладу радіотелескоп ALMA

Масив радіотелескопів ALMA призупинив наукові спостереження через атаку хакерів. Про це повідомляється у твіттер-акаунті обсерваторії.

Значення обсерваторії ALMA

ALMA є найбільшим астрономічним інструментом Землі. Він являє собою комплекс із 66 антен (54 антени діаметром дванадцять метрів та 12 антен діаметром сім метрів), розміщених на території плато Чанхнатор у Чилі на висоті понад п’ять кілометрів над рівнем моря. Їхня ключова особливість полягає в мобільності. Залежно від поставленого завдання антени можна пересувати одна щодо одної, виддаляючи на відстань до 16 км. Для цього використовуються два спеціальні стотонні транспортери.

Чумацький шлях і положення його центральної чорної діри на тлі комплексу ALMA. Джерело: ESO/José Francisco Salgado (josefrancisco.org), EHT Collaboration

Антени ALMA фіксують сигнали в міліметровому та субміліметровому діапазонах і здатні працювати в режимі інтерферометра, як єдиний інструмент. Обсерваторія є однією з найважливіших інструментів сучасної астрономії. Вона використовується для вивчення туманностей, регіонів активного зореутворення, пошуку новонароджених екзопланет, а також взяла участь в отриманні історичного знімка тіні чорної діри.

Кібератака проти ALMA

Хакерська атака на ALMA відбулася 29 жовтня 2022 року. Згідно з повідомленням представників обсерваторії, вона не призвела до пошкодження обладнання чи витоку наукових даних. Проте, вона паралізувала роботу комплексу. Через це керівництву обсерваторії довелося призупинити всі спостереження, а також використання сайту телескопа та внутрішньої електронної пошти.

Наразі невідомо, коли ALMA зможе відновити спостереження. Востаннє таке тривале призупинення роботи комплексу відбулося у 2020 році через пандемію COVID-19.

Хакери становлять загрозу не тільки для наземної інфраструктури, а й для космічних апаратів. Докладніше про це можна дізнатися з нашої статті «Як знищити супутник без єдиного пострілу».

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Випадкова знахідка підтвердила одну з давніх теорій раннього Всесвіту
Вчені відкрили землеподібну планету на відстані 55 світлових років від нас
Телескоп Chandra шукатиме життя біля найближчих до нас зір
Повернення Starliner на Землю затримується ще на чотири дні
Новий трюк для старого телескопа: Hubble відновив наукові спостереження
В уламку скелі знайшли матеріал із протопланетного диска часів формування Сонячної системи
Кожен із нас — центр Всесвіту: парадокс розширення космосу
Молоді зорі кружляють навколо чорної діри, наче рій бджіл
На краю стародавнього кратера: LRO зазнімкував місце посадки місії «Чан’е-6»
Астронавт відмовився виходити у відкритий космос через «незручний скафандр»