Хакери вивели з ладу радіотелескоп ALMA

Масив радіотелескопів ALMA призупинив наукові спостереження через атаку хакерів. Про це повідомляється у твіттер-акаунті обсерваторії.

Значення обсерваторії ALMA

ALMA є найбільшим астрономічним інструментом Землі. Він являє собою комплекс із 66 антен (54 антени діаметром дванадцять метрів та 12 антен діаметром сім метрів), розміщених на території плато Чанхнатор у Чилі на висоті понад п’ять кілометрів над рівнем моря. Їхня ключова особливість полягає в мобільності. Залежно від поставленого завдання антени можна пересувати одна щодо одної, виддаляючи на відстань до 16 км. Для цього використовуються два спеціальні стотонні транспортери.

Чумацький шлях і положення його центральної чорної діри на тлі комплексу ALMA. Джерело: ESO/José Francisco Salgado (josefrancisco.org), EHT Collaboration

Антени ALMA фіксують сигнали в міліметровому та субміліметровому діапазонах і здатні працювати в режимі інтерферометра, як єдиний інструмент. Обсерваторія є однією з найважливіших інструментів сучасної астрономії. Вона використовується для вивчення туманностей, регіонів активного зореутворення, пошуку новонароджених екзопланет, а також взяла участь в отриманні історичного знімка тіні чорної діри.

Кібератака проти ALMA

Хакерська атака на ALMA відбулася 29 жовтня 2022 року. Згідно з повідомленням представників обсерваторії, вона не призвела до пошкодження обладнання чи витоку наукових даних. Проте, вона паралізувала роботу комплексу. Через це керівництву обсерваторії довелося призупинити всі спостереження, а також використання сайту телескопа та внутрішньої електронної пошти.

Наразі невідомо, коли ALMA зможе відновити спостереження. Востаннє таке тривале призупинення роботи комплексу відбулося у 2020 році через пандемію COVID-19.

Хакери становлять загрозу не тільки для наземної інфраструктури, а й для космічних апаратів. Докладніше про це можна дізнатися з нашої статті «Як знищити супутник без єдиного пострілу».

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine