Рогозін не знайшов доказів висадки астронавтів на Місяць, а NASA показала робота-змію для дослідження планет: дайджест новин

Підбірка найцікавіших космічних новин за тиждень: NASA хоче використовувати лазери для зв’язку під час місячної місії; Virgin Galactic відновить туристичні польоти в космос, а ми розповідаємо цікаві факти про супутник Юпітера Іо та чому JUICE вивчатиме його здалеку.

«Ми зовсім не хочемо завойовувати космос, ми хочемо тільки розширити Землю до його меж».

― Станіслав Лем, Соляріс

Космічний корабель Orion «стрілятиме» лазерами під час польоту до Місяця

Місія NASA Artemis II запланована на 2024 рік, якщо не виникне затримок. Цей політ стане визначним не лише через те, що в ньому візьме участь екіпаж із чотирьох астронавтів, які відвідають околиці Місяця вперше з 1972 року, а й тому, що під час нього використовуватимуться «постріли» лазерами як удосконалений спосіб зв’язку між космічними кораблями.

Раніше NASA покладалася на радіосигнали, щоб передавати будь-які наукові дані з автоматичних зондів на Землю. Проте лазери дають можливість значно збільшити об’єм даних, які можуть надсилати космічні кораблі. Технологія отримала назву Orion Artemis II Optical Communications System (O2O). Аерокосмічна адміністрація готова перевірити цю технологію з околиць Місяця.

Приватна місія вперше виростить на орбіті стовбурові клітини

Астронавти приватної місії Ax-2, що стартує наприкінці травня, спробують уперше виростити в космосі стовбурові клітини. Останні здатні перетворюватися на клітини будь-якого типу, тому вони незамінні для лікування багатьох захворювань. Можливо, саме на орбіті їх вдасться отримати у достатній кількості.

Експеримент проводитиметься під керівництвом Інституту регенеративної медицини Cedars-Sinai. Його представники прибудуть на космодром за тиждень до старту і привезуть із собою зразки. Місія триватиме лише тиждень, але вона закладе основу для майбутніх довготривалих досліджень стовбурових клітин у невагомості. Плюрипотентні стовбурові клітини зазвичай існують у зародку людини на певному етапі його розвитку. Вони здатні перетворюватися на три основні типи клітин, із яких побудований людський організм. Потім вони ще сильніше диференціюються, аби утворити різноманітні клітини та органи.

NASA показала робота-змію для дослідження планет: відео

Команда фахівців із Лабораторії реактивного руху (JPL NASA) продемонструвала світу останню версію свого змієподібного робота EELS (скорочення від Exobiology Extant Life Surveyor). Інженери NASA розробляють його протягом трьох років. За цей час вони виготовили кілька прототипів різного ступеня вдалості. Головна мета проєкту — створити бота, здатного впоратися зі складними типами місцевості, непідвладними колісним роботам на кшталт Perseverance і Curiosity, що наразі досліджують Марс.

Найостанніша версія EELS важить близько 100 кг, має довжину 4 м та складається з 48 маленьких двигунів. Випробування у піщаному, сніговому та льодовому середовищі підтверджують, що його 10 обертових сегментів здатні пересуватися різними типами поверхонь, недосяжними для коліс. Це означає, що адаптивний робот зможе подолати хвилястий пісок, слизький лід, гострі скелі, круті урвища та навіть заповзати у підземні лавові труби.

Virgin Galactic у червні відновить туристичні польоти в космос

Компанія мільярдера Річарда Бренсона, який нещодавно відвідував Україну, готується розпочати суборбітальні туристичні польоти. Про це представники Virgin Galactic оголосили у понеділок, 8 травня. Вони планують нарешті завершити перерву, що триває майже два роки.

Першою наприкінці травня має відбутися місія Unity 25. Це, по суті, буде випробувальний політ, під час якого на борту перебуватимуть співробітники компанії. Апарат підніметься на висоту 80 км і остаточно доведе, що готовий возити туристів. Загальний час у дорозі становитиме 90 хвилин, при цьому пасажири кілька хвилин відчуватимуть невагомість у салоні космічного літака. Рейси Virgin Galactic стартують з космодрому Америка у штаті Нью-Мексико.

Доказів не знайшов: ексголова «Роскосмосу» не вірить у висадку астронавтів на Місяці

Колишній голова російської космічної корпорації «Роскосмос» Дмитро Рогозін вчергове довів свою неймовірну некомпетентність. Чиновник, якого торік звільнили з посади директора космічної програми країни, тепер використовує Telegram, де полюбляє занурюватись у конспірологію. Днями він поставив під сумнів той факт, що NASA в ході програми Apollo висадила 12 астронавтів на Місяць понад пів століття тому, повідомляє Ars Technica.

Згідно з публікацією Рогозіна, він попросив «Роскосмос» надати документальні докази перебування американців на Місяці. За його словами, попри всі зусилля, під час перебування на посту голови агенції він не знайшов жодних доказів. Навіть коментарі космонавта Алєксєя Леонова щодо реальності місії NASA він просто висміяв.

Фото тижня

244-440
S-подібний викид матерії (пурпуроивй колір), що вилітає з зоряного об’єкта в туманності Оріона під номером 244-440, був зареєстрований інструментом Multi Unit Spectroscopic Explorer (MUSE) на Дуже великому телескопі (VLT ESO). Фото: ESO

Дуже великий телескоп Європейської Південної обсерваторії (VLT ESO) на півночі Чилі отримав найчіткіше зображення зоряного об’єкта під номером 244-440. Дивний цифровий код присвоєний молодій зорі, розташованій у туманності Оріона на відстані 1350 світлових років від Сонця. Особливість об’єкта полягає в тому, що він викидає у космос потужний струмінь матерії, неначе садовий шланг.

Цікава цифра: 276 діб

Секретний китайський космоплан, що стартував із космодрому Цзюцюань 4 серпня 2022 року, нарешті повернувся на Землю. Згідно з коротким повідомленням агенції «Сіньхуа», 8 травня поточного року він здійснив посадку на злітно-посадкову смугу, спеціально обладнану на тому ж космодромі. Цього разу місія китайського «човника» тривала 276 діб. Як і попередня, вона була надсекретною — жодних її деталей китайські офіційні особи не розкривали. Ми досі не знаємо, як виглядає цей космічний апарат, а замість його назви найчастіше використовується позначення CSSHQ.

Що почитати у вихідні

Іо

Космічний апарат JUICE, який вирушив у подорож до Юпітера, вивчатиме зблизька три великих супутники гігантської планети: Європу, Ганімед і Каллісто. А ось найближчий до газового гіганта великий супутник Іо він роздивлятиметься здаля. Але це не означає, що на ньому немає на що подивитися. Розповідаємо цікаві факти про Іо і про те, чому JUICE дивитиметься на нього здалеку.

При створенні бази на Місяці чи Марсі може виникнути необхідність видобувати ресурси на місці, а не доставляти їх із Землі. У розв’язанні цієї проблеми допоможе технологія видобування корисних копалин за допомогою мікробів. Використання мікроорганізмів для гірничих робіт — звичайна справа на Землі. Сьогодні за їхньої участі видобувається 20% міді у світі. Розповідаємо, чи можливо таку технологію використати у позаземних умовах.

Читайте у попередньому дайджесті: Китай придумав, як вирішити проблему зі зв’язком у гіперзвукових апаратах, а вчені побачили, як може загинути Земля: дайджест новин

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine