Річниця виявлення квазарів

Сьогодні, 28 вересня, виповнюється 62 роки з дня відкриття квазарів. За цей час вчені пройшли довгий шлях усвідомлення того, чим є ці об’єкти, й вони більше не вкриті туманом таємничості. Але вивчення їхніх основних властивостей продовжується і досі.

Так квазари уявляють художники
Квазар ULAS J1120+0641 в уявленні художника. Джерело: Вікіпедія

Як відкрили квазари

28 вересня 1960 року вважається днем відкриття квазарів. Дата ця достатньо умовна, і докладніше про те, як виявили ці дивні об’єкти, можна прочитати ось у цій статті. Перші точкові джерела радіовипромінювання, які неможливо порівняти з жодним видимим об’єктом, були виявлені ще у 1950 роки.

У 1960 році їх ототожнили з надзвичайно слабкими зорями, й саме ця подія вважається днем їхнього відкриття. Але загадки тільки починалися, бо спектр цих об’єктів не відповідав жодному хімічному елементу. За пару років виявилося, що це через червоне зміщення, яке виникає внаслідок швидкого віддалення об’єктів від нас.

Проте від того стало ще гірше, адже виходило, що ці об’єкти перебувають на відстані, на якій у ті часи не було видно навіть галактик. І головною загадкою квазарів стало те, звідки береться стільки енергії. Остаточно її розв’язали тільки наприкінці 1990-х, коли довели, що в центрі практично кожної галактики розташовані надмасивні чорні діри. Саме падінням речовини на них і пояснюється неймовірна кількість енергії, яку випромінюють квазари, що є різновидом активних ядер галактик. Схоже, що у перші мільярди років після утворення Всесвіту значна частина галактичних ядер являла собою квазари.

Сучасні дослідження квазарів

Вчені продовжують досліджувати квазари. Зокрема, вони вивчають неймовірне розмаїття цих об’єктів та природу їхнього живлення. Тільки цього року вийшло кілька статей, присвячених утворенню цих об’єктів.

Квазари не виникли одразу після початку історії Всесвіту. Спершу утворилися галактики, які поступово почали об’єднуватися, і згодом у їхніх роях виникли квазари. Також виявилося, що випромінювання цих об’єктів може завадити зореутворенню.

Квазари допомагають вивчати далекий космос навколо них. Вони виконують роль ліхтариків, які підсвічують хмари нейтрального водню, що існували на початку Всесвіту, і таким чином дозволяють зрозуміти його еволюцію.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine