Повне затемнення в березні 2025 року: що буде видно з Місяця

14 березня жителі Землі зможуть побачити перше з листопада 2022 року повне місячне затемнення. Воно спостерігатиметься в Північній і Південній Америці, а також у Західній Європі та Західній Африці.

У цей час на поверхні Місяця повинен буде працювати побудований компанією Firefly Aerospace апарат Blue Ghost (його посадка запланована на 2 березня). Також до Місяця має прибути місія IM-2 від компанії Intuitive Machines (її точна дата посадки поки що невідома). Усе це ставить закономірне питання: що побачать ці апарати в день затемнення і чи зможуть вони його зазнімкувати?

Передбачуваний вигляд сонячного затемнення з Місяця. Джерело:  NASA/Aubrey Gemignani/Dima Zel/ Shutterstock.com

Сонячні затемнення на Місяці

Місячні затемнення виникають, коли Місяць проходить через земну тінь. Отже, у цей момент наша планета повністю закриває собою Сонце на місячному небі — і там спостерігається сонячне затемнення.

Картина Люсьєна Рюдо, що зображує затемнення на Місяці.  Джерело: wikipedia

Сонячні затемнення на Місяці мають значні відмінності від земних одразу в кількох основних моментах. По-перше, вони тривають набагато довше, ніж на нашій планеті. Тривалість повної фази затемнення може вимірюватися годинами. По-друге, в той час, як на Землі повна фаза спостерігається лише в доволі вузькій смузі, на Місяці її видно на всій стороні, що повернута до нашої планети, за винятком дна найглибших полярних кратерів.

Ще одна важлива відмінність полягає в тому, що порівняно з Місяцем, у Землі є атмосфера. Тому, коли наша планета закриває собою Сонце, навколо її диска утворюється яскраве кільце (його також називають «діамантовим»), що виникає через заломлення сонячних променів. Через цей ефект промені, що проходять через земну атмосферу, забарвлюють місячну поверхню в характерний червоно-коричневий колір.

Світлини сонячних затемнень з Місяця

Така теорія. Але чи знімкували люди та космічні апарати, які перебували на Місяці, сонячні затемнення?

Зазнімковане екіпажем Apollo 12 сонячне затемнення. Джерело: NASA

Треба розуміти, що знімкування затемнень ніколи не була першочерговим завданням космічних місій. Ба більше, інженери, зазвичай, уникають наводити камери на Сонце і близькі до нього області, щоб уникнути пошкоджень оптики.

Проте у нас все ж є кілька прикладів такої роботи. Першим в історії апаратом, який зазнімкував сонячне затемнення на Місяці, став американський Surveyor 3. Він зробив це 24 квітня 1967 року.

Сонячне затемнення на Місяці очима місії Surveyor 3.  Джерело: NASA

9 лютого 2009 року це досягнення повторив японський зонд «Кагуя», що перебував на селеноцентричній орбіті. Йому теж вдалося зафіксувати «діамантове» кільце, що виникло навколо нашої планети.

Фази сонячного затемнення, зазнімкованого 2009 року японською місією «Кагуя».  Джерело: JAXA

Що стосується людей, то на власні очі подібне видовище довелося спостерігати екіпажу Apollo 12. Під час повернення на Землю корабель перетнув земну тінь. У цей момент видимий розмір нашої планети в 15 разів перевищував розміри сонячного диска. Попри це, астронавтам теж пощастило побачити «діамантове» кільце. За їхніми спогадами, його кольори постійно змінювалися, тоді як планета залишалася абсолютно чорною. У цій темряві вони періодично бачили спалахи земних гроз.

Коли очі астронавтів адаптувалися до темної частини Землі, вони змогли розрізнити обриси континентів (зокрема, їм вдалося побачити Індію), і навіть вогні міст. А в центрі земного диска вони побачили велике яскраве коло, яке виявилося відблиском повного Місяця, що відбивався від Індійського океану.

Апарати, що перебувають на орбіті навколо Місяця, зокрема LRO, також збирали дані про зміну температури його поверхні під час затемнень. Вони виявилися нерівномірними. У той час як у багатьох частинах Місяця температура дійсно падала, у низці його морів (наприклад, Океану Бур і Море Спокою) вона залишалася відносно високою. Цей самий ефект був також відзначений серед великих кратерів із базальтовим дном, а також наймолодших місячних кратерів.

Інфрачервоне зображення Місяця, зроблене під час повного місячного затемнення. Світліші ділянки відповідають теплішим регіонам. Найгарячіша точка відповідає кратеру Тихо.  Джерело: DCATT Team, MSX Project, BMDO

Наразі невідомо, чи спробують місії Firefly Aerospace та Intuitive Machines зазнімкувати майбутнє затемнення. Але якщо так, на нас чекатимуть дуже рідкісні й незвичайні кадри.

Новини інших медіа
Місяць – свідок катастрофи: наш супутник утворився до зіткнення Землі із Теєю
Битва з гравітацією: екіпаж Starliner із підірваним здоров’ям звикає до Землі
Галактика навколо галактики: James Webb зазнімкував неймовірний космічний міраж
Радіація та холод: SpaceX відправить астронавтів у недосліджені полярні висоти
Прощавай, Gaia! ESA навмисно зламала космічну обсерваторію
Протопланетні диски набагато менші, ніж вважалося раніше
Загадка космічного світанку: James Webb виявив галактику, що розсіяла туман раннього Всесвіту
Перерваний політ: космічний корабель Cygnus зазнав пошкоджень під час транспортування
Подивіться вгору: 27 березня на небі може спалахнути нова T Північної Корони
Телескоп Hubble сфотографував Малу Магелланову Хмару