Нова техніка дозволяє вивчати об’єкти під поверхнею криги

Вчені запропонували нову радарну техніку, яка дозволяє бачити об’єкти під верхніми шарами криги. Вони випробували її на арктичних льодовиках острова Девон і тепер планують застосувати для дослідження супутника Юпітера Європи.

Апаратура Europa Clipper дозволяє бачити під поверхнею криги
Апаратура Europa Clipper дозволяє бачити під поверхнею криги. Джерело: phys.org

Дослідження під поверхнею криги

Вчені з Техаського Університету розробили нову техніку, яка дозволяє вивчати предмети та структури, що розташовані на глибині кількох метрів під поверхнею криги. Розроблені раніше радари, які розміщуються на літаках чи супутниках, дають змогу зазирнути у крижану товщу на багато метрів, але якісно розрізняти об’єкти біля поверхні не можуть.

Річ у тім, що в процесі відтавання та замерзання криги біля поверхні утворюється складна структура з талої води та криги, яка занадто спотворює сигнали. Тому досліджувати ці шари з літака чи супутника не вийде. А робити це на поверхні на великій площі неможливо.

Однак дослідники знайшли вихід із цієї ситуації. Вони застосували одночасне опромінення одразу на двох різних довжинах хвиль з отриманням відгуку від прихованих об’єктів на кожній із них. Разом вони дають змогу побачити, що ж розміщене під поверхнею.

Дослідження в Арктиці

Нова технологія пройшла випробування на льодовику острова Девон, що є частиною Канадського Арктичного архіпелагу. Попередні дослідження показали, що тут розташована потужна крижана плита. Проте пізніше вчені дізналися, що вона частково тане і вода просочується глибше. Така картина є цілком звичайною у літні місяці.

Новий радар, встановлений на гелікоптері, дозволив докладніше вивчити цю ситуацію. Якщо під поверхнею залягає щільний шар криги, то він здатний утримати воду на поверхні. Внаслідок цього вона стече в океан і цим сприятиме підвищенню його рівня.

Раніше вчені вважали що в льодовиках острова Девон ці шари достатньо тонкі й вода влітку має змогу просочуватися глибше, де потім знову замерзає. Однак нова техніка дозволила встановити, що вони достатньо товсті й місцями досягають 4,5 м.

Це означає, що ця крига у літні місяці достатньо ефективно здатна перенаправляти воду в океан. Тобто у майбутньому танення цього льодовика може прискоритися.

Дослідження Європи

Найцікавіша частина дослідження полягає в тому, що нову техніку можна застосовувати не тільки на Землі, а й у космосі. Найкращим прикладом тут може бути супутник Юпітера Європа, який вкриває крижана кора. Вчені переконані, що вона не суцільна, а має всередині чимало каналів та кишень.

Поки що дослідити їх не було змоги. Однак до Європи вже 2024 року має стартувати апарат Europa Clipper. Він нестиме на собі пару радарів, на яких можна буде застосувати нову техніку. Так вчені хочуть більше дізнатися про цей віддалений світ.

За матеріалами phys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine