Німецький стартап завершив випробування моделі космоплана

Стартап Polaris Spaceplanes завершив серію випробувальних польотів космоплана MIRA-Light. Він має розмір лише 2,5 м, але є лише моделлю апарата AURORA, який зможе підіймати на орбіту до 1000 кг корисного навантаження.

Космоплан MIRA-Light
Космоплан MIRA-Light. Джерело: Polaris Spaceplanes

Компанія Polaris Spaceplanes завершила випробування

Німецька компанія Polaris Spaceplanes оголосила про успішне завершення польотних випробувань свого космоплана MIRA-Light. Вони відбувалися з 22 серпня по 8 вересня і мали на меті продемонструвати аеродинамічні характеристики та керованість апарата.

Загалом MIRA-Light здійснив 15 польотів загальною тривалістю 40 хвилин. Апарат має довжину лише 2,5 м, та, по суті, є масштабною моделлю, створеною перед випробуванням значно більших літальних засобів.

У 10 з 15 польотів апарат був оснащений макетом клиноповітряного реактивного двигуна для того, щоб зрозуміти, як той впливає на поведінку апарата. Цей вид рушія являє собою варіант звичайного авіаційного рушія, який здатний працювати за значно меншої густини повітря. Через це його розглядають як основу авіакосмічних систем нового покоління.

Великий космоплан від Polaris Spaceplanes

MIRA-Light є вже четвертим апаратом, створеним Polaris Spaceplanes за останні роки. Усі попередні призначалися для перевірки різноманітних концепцій того, як можна досягти орбіти, стартувавши зі звичайного аеродрому.

Після успіху MIRA-Light інженери планують узятися за його збільшену копію під назвою MIRA. Вона матиме розмір 4,25 м і вже буде оснащена дієвим екземпляром клиноповітряного реактивного двигуна.

Якщо і випробування MIRA пройдуть успішно та її польотні системи продемонструють свою ефективність, то дослідники перейдуть до випробування наступного апарата під назвою NOVA. Він уже матиме розмір 6,7 м.

Від землі NOVA відриватимуть чотири звичайні авіаційні двигуни, які працюватимуть на керосині. А досягнувши певної висоти, космоплан вмикатиме клиноповітряний реактивний двигун і набиратиме швидкість.

Проте й це ще не все. Зрештою, інженери хочуть перейти до апарата, який матиме практичне застосування. Він називатиметься AURORA та зможе виводити в космос 1000 кг корисного навантаження, стартуючи з аеродрому та повертаючись на нього. Його випробування призначені на 2026 рік.

За матеріалами www.space.com.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine