Компанія Radian Aerospace повідомила, що починає роботу над космопланом Radian One. Цей апарат зможе виводити на орбіту пасажирів та легкі вантажі. Radian Aerospace вже отримала фінансування від венчурних компаній, хоча досі про них ніхто не чув.
Radian Aerospace отримала фінансування проєкту космоплана
19 січня 2022 року компанія Radian Aerospace оголосила, що отримала першу чергу фінансування свого проєкту зі створення космоплана. Початкові вкладення в проєкт становлять 27,5 млн доларів. Головним інвестором стала компанія Fine Structure Ventures. У проєкті також взяли участь EXOR, The Venture Collective, Helios Capital, SpaceFund, Gaingels, The Private Shares Fund, Explorer 1 Fund та Type One Ventures.
Компанія Radian Aerospace базується у передмісті Сієтла. Досі вона перебувала у «стелс-режимі», тобто працювала, не афішуючи своєї діяльності. Але тепер оголосила про створення власного космоплана під назвою Radian One. Поки що з усіх технічних подробиць про проєкт відома тільки одна картинка та загальне бачення того, на що може бути здатний майбутній апарат.
Radian One являтиме собою вантажно-пасажирський шатл, що нагадує авіалайнер. Він злітатиме зі звичайної злітно-посадкової смуги, як літак, набиратиме висоту і за допомогою ракетних двигунів виходитиме на орбіту. При цьому йому не буде потрібна ракета-носій чи якісь додаткові розгінні блоки. Очікується, що космоплан зможе виводити на орбіту пасажирів та легкі вантажі.
Чи стане мрія про космоплан реальністю
Думки про космічний «човник», який зможе досягти орбіти, злетівши зі звичайного аеродрому, не дають спокою інженерам космічної галузі принаймні з 1990-х років. Найбільш близькою до втілення у цьому напрямку була програма Х-33, запропонована у NASA. Вона передбачала створення одноступеневого космічного апарата, який міг би вийти на орбіту та повернутися назад як одне ціле. У 1996 році контракт на розробку Х-33 виграла компанія Lockheed Martin. Однак тоді технічні проблеми зашкодили реалізації проєкту. У 2001 році Lockheed Martin припинила розробку космоплана.
Лівінгстон Ходер, нинішній голова Radian Aerospace очолював підрозділ Boeing, який розробляв альтернативний проєкт Х-33. Коли його запитують, що ж змінилося у космічній індустрії, що тепер проєкт космоплана став реальним, він відповідає, що з’явилося кілька критично важливих технологій. Найголовніша з них — вуглецеві матеріали. Саме вони дозволять космоплану нарешті злетіти.
Наразі у компанії працює 20 робітників. Але Radian Aerospace в процесі розробки космоплана планує розширити свій штат. Компанія вже уклала угоду з розробниками приватної космічної станції та з урядом США. Тож цілком можливо, що за кілька років перший космоплан дійсно здійметься у повітря.
За матеріалами spacenews.com
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine