NASA припинила спроби «порятунку» інструмента HP3

Фахівці групи супроводу місії InSight визнали безперспективність «порятунку» інструмента HP3, призначеного для вимірювання теплових потоків у марсіанському ґрунті. Остання спроба була зроблена 9 січня. Того дня інженери використовували закріплений на руці-маніпуляторі посадкового апарата ківш, щоб засипати піском ударний зонд інструмента. Далі він був активований і виконав 500 ударів, але так і не зумів просунутися вглиб на скільки-небудь помітну відстань.

Принцип роботи інструмента HP3. Джерело: DLR

HP3 був встановлений на марсіанській поверхні в лютому 2019 року. Передбачалося, що після активації він досягне глибини 5 м, після чого почне вимірювання кількості тепла, що виходить із надр Червоної планети. Це дало б змогу встановити ключові особливості її внутрішньої будови.

На жаль, після активації інструмента все пішло не за планом. HP3 зміг заглибитися в марсіанський ґрунт лише на 30 см, після чого зупинився. За наступні місяці співробітники групи супроводу перепробували безліч способів змусити його рухатися далі — від натискання маніпулятором на поверхню в районі місця буріння до засипання піском самого зонда. На жаль, усі ці спроби так ні до чого і не привели.

Копія HP3, що використовується інженерами JPL для наземних тестів. Джерело: NASA/JPL-Caltech

За словами фахівців, невдача пояснюється непередбачуваними властивостями ґрунту в місці посадки, які сильно відрізняються від того, що їм було відомо про Марс. Через недостатнє зчеплення з навколишніми породами, зонд HP3 просто не може просунутися вглиб. Але, хоча сам по собі прилад і не впорався із завданням, під час спроб його активації вчені дізналися багато нового про Червону планету і отримали важливий досвід, який, напевно, знайде застосування під час проєктування інструментів для нових марсіанських місій.

Що стосується самого апарата InSight, то він, як і раніше, продовжує роботу, збираючи дані про сейсмічну активність і погоду Марса. Нещодавно його місія була продовжена до 2022 року.

За матеріалами https://www.nasa.gov