NASA обрала чотири малі місії для вивчення Всесвіту

Минулого року NASA ініціювала нову наукову програму, що отримала назву Pioneers. Її метою є проведення астрофізичних досліджень з використанням малих супутників, стратостатів і приладів, встановлених на МКС. За задумом організаторів, програма дасть змогу залучити молодих учених і розглянути інноваційні ідеї.

Малі супутники. Джерело: NASA

7 січня NASA повідомила про вибір перших чотирьох концептів місій, які можуть бути реалізовані в межах нової програми. До списку увійшли такі проєкти:

  • Aspera. Місія передбачає запуск малого супутника, який займеться вивченням еволюції галактик. Він здійснюватиме ультрафіолетові спостереження гарячого газу, що заповнює міжгалактичний простір, і складе карту його потоків.
  • Pandora. У межах цього проєкту планується побудувати супутник для вивчення атмосфер позасонячних світів. Його метою стануть 20 зоряних систем, у яких розташовані 39 відомих екзопланет. Космічний апарат вестиме їхні спостереження у видимому та інфрачервоному діапазоні.
  • StarBurst. Проєкт передбачає створення малого супутника, який займеться детектуванням високоенергетичного гамма-випромінювання, що виникає під час злиття нейтронних зір. Зібрані ним дані мають допомогти вченим зрозуміти механізм таких подій. Автори проєкту розраховують, що StarBurst зможе реєструвати до десяти злиттів нейтронних зір на рік.
  • PUEO. Цей проєкт передбачає будівництво висотного стратостата, який займеться пошуком високоенергетичних нейтрино — рідкісних частинок, що несуть у собі важливу інформацію про такі події, як формування чорних дір і злиття нейтронних зір. Стратостат буде запущений з території Антарктиди.

Тепер фахівці NASA ретельно вивчать згадані проєкти. У разі ухвалення позитивного рішення вони отримають необхідне фінансування. Слід зазначити, що максимальна вартість проєктів, що реалізуються в межах програми Pioneers, не може перевищувати 20 млн доларів (без урахування пускових витрат).

За матеріалами https://www.nasa.gov