На Місяці побудують ядерний реактор

Місяць чекає на нас. Після тривалої перерви, впродовж якої жодна людина не ступала на його поверхню, ми повертаємось. У межах програми Artemis під керівництвом NASA астронавти вирушать на Місяць уже 2024 року. Мета місії забезпечити довгострокову присутність людини на супутнику Землі, який ми не відвідували з 1972 року.

Однак, щоб жити та працювати на Місяці, астронавтам необхідна енергія. Багато енергії. Але там немає електромережі, як на Землі. Для цього NASA цілком серйозно розглядає ядерні реактори як найпрактичніший варіант для надання енергії майбутнім колоністам.

Ядерний реактор
40-кіловатний ядерний реактор на Місяці. Ілюстрація: NASA

Для реалізації цього амбітного проєкту аерокосмічна адміністрація заручилася підтримкою Міністерства енергетики США (DOE), щоб побудувати тестовий варіант місячного ядерного реактора на Землі. За даними NASA, невелика та легка ядерна електростанція, що здатна працювати на місячному посадковому модулі або місяцеході, зможе виробляти до 40 кВт електроенергії. Такої потужності буде достатньо для безперервного живлення до 30 житлових місячних модулів упродовж 10 років.

NASA та Міністерство енергетики закликають американських промислових партнерів подати концепції ядерних силових установок, які здатні працювати на поверхні Місяця. Перші проєкти очікуються у лютому 2022 року. Найперспективніші пропозиції будуть реалізовані на Землі впродовж року. У разі їхнього реального успіху, NASA побудує одну експериментальну установку та відправить її на Місяць вже цього десятиліття.

Раніше ми повідомляли вартість усієї місячної програми Artemis. За оцінками фахівців, реалізація першої її фази вартуватиме 28 млрд доларів.