NASA затвердила фінальний дизайн місяцеходу VIPER

Національна аерокосмічна адміністрація США затвердила фінальний дизайн місяцеходу VIPER (Volatiles Investigating Polar Exploration Rover). Це рішення знімає останні обмеження на виготовлення компонентів апарата, їхнє складання та наступне тестування.

Місяцехід VIPER (концепт). Джерело: NASA/Daniel Rutter

За розмірами VIPER можна порівняти з машиною для гольфу. Його довжина та ширина становитимуть 1,5 м, висота — 2,5 м, маса — 450 кг. Апарат здійснюватиме рух за допомогою чотирьох коліс. Його максимальна швидкість сягатиме 0,72 км/год. Для отримання енергії місяцехід обладнають сонячними батареями, здатними генерувати 450 Вт. Збережена впродовж місячного дня енергія використовуватиметься для обігріву апарата під час довгої ночі.

VIPER має здійснити посадку на західній околиці 73-кілометрового кратера Нобіле. Він розташований поблизу південного полюса нашого природного супутника і його дно ніколи не освітлюється Сонцем. Основне завдання місяцеходу — вивчення місячного ґрунту з метою визначення відсоткового вмісту в ньому водяного льоду. Для цього ровер використовуватиме бур, що дозволяє видобувати зразки з глибини до метра, та три наукові інструменти. Детектор нейтронів NSS допоможе виявити місця ймовірного залягання льоду, спектрометри MSolo та NIRVSS — визначити хімічний склад реголіту. VIPER також стане першою мобільною лабораторією, на яку встановлять фари для роботи в умовах поганого освітлення.

NASA планує розпочати будівництво апарата наприкінці 2022 року. Після завершення складання і всіх необхідних перевірок місяцехід буде переданий компанії Astrobotic, яка встановить його на посадковий модуль Griffin. Він буде запущений до Місяця за допомогою ракети Falcon Heavy наприкінці 2023 року.

Візуалізація території в районі кратера Нобіле. Джерело: NASA

Очікувана тривалість роботи мобільної лабораторії має становити 100 днів (три місячні дні та ночі). Проєктувальники місії сподіваються, що за цей час VIPER проїде щонайменше 20 км місячною поверхнею.

За матеріалами: https://www.nasa.gov