NASA презентувала нове відео, яке розкриває примарну привабливість кратера Матара — одного з численних кратерів на поверхні Марса, який отримав свою назву на честь міста на острові Шрі-Ланка. Фільмування здійснене за допомогою камери HiRISE, яка встановлена на орбітальному апараті Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) від NASA. Знімки, що складають це відео, були зроблені з висоти 251 км над поверхнею Марса.
Кратер Матара має діаметр близько 48 км. Але він привертає увагу своїми дюнами та хвилястою, текстурованою природою.
На дні кратера Матара переважає масивний шар піску. Постійний вітер на Марсі перетворює верхню частину піщаної поверхні на дюни, й камера HiRISE детально документує ці зміни протягом часу. Сайт HiRISE містить понад 100 зображень дюн у цьому районі.
Дюни у кратері Матара зазнають змін зі зміною сезонів. Замерзання та розморожування вуглекислого газу відбиваються на структурі дюн. Кілька років тому співробітники HiRISE вже відобразили ці зміни в окремому відео.
NASA створила та запустила на орбіту навколо Марса інструмент HiRISE на борту апарата Mars Reconnaissance Orbiter не лише для створення красивих фотографій дюн. Дюни можуть розкрити багато таємниць про минуле планети. Різні розміри піщинок у дюнах надають науковцям інформацію про атмосферні умови, в яких вони осідали. Дюни також містять інформацію про сили, що діють з моменту їхнього утворення. Разом з іншими науковими спостереженнями Марса вони допомагають скласти загальну картину історії цієї планети.
Найбільша загадка Марса
Деякі дюни навіть допомагають нам зрозуміти одну з найбільших проблем Марса: що сталося з його водою. Китайський марсохід «Чжурон» знайшов у піщаних дюнах поблизу екватора Марса докази того, що рідка вода протікала там лише 400 тис. років тому — це майже недавно.
Піщані дюни є цікавими цілями для дослідження марсоходів, але вони складні для навігації та небезпечні для колісних транспортних засобів. Марсохід NASA Spirit застряг у піску в 2010 році, й на цьому його місія завершилася. Вчені зайняті роботою над іншими методами пересування для роверів, які могли б долати піщані дюни без коліс. Натомість ці марсоходи матимуть кузови, що перекочуються по піску. Один із проєктів базується на павуку Carparachne aureoflava з пустелі Наміб. Він відомий своєю здатністю котитися за допомогою вітру, що допомагає йому легше долати дюни. Компанія FESTO розробила прототип робота, що котиться, на основі здатності пустельного павука — він називається BionicWheelBot.
Можливо, рухомі роботи ніколи не відвідають кратер Матара, щоб дослідити його дюни, але, принаймні, у нас є система технічного обслуговування і камера HiRISE. Завдяки їм, а також якості відео у форматі 4K, ми можемо мріяти про те, щоб побувати там самі.
Раніше ми повідомляли про те, як на Марсі помітили мордочку ведмедика.
За матеріалами uahirise.org.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine