7 квітня місія Mars Odyssey відзначила свій двадцятий день народження. Саме в цей день 2001-го ракета Delta II відправила до Червоної планети однойменний автоматичний апарат, що успішно вийшов на ареоцентричну орбіту в жовтні того ж року.
Зонд Mars Odyssey назвали на честь науково-фантастичного роману «Космічна одіссея 2001». Його автор Артур Кларк благословив NASA на використання цієї назви. За роки роботи апарат зробив понад мільйон знімків Червоної планети у видимому та інфрачервоному діапазонах, склавши її глобальну карту. Він зміг виявити великі запаси водяного льоду під марсіанською поверхнею, зібрав дані про радіаційну обстановку в околицях Марсу, займався вивченням сезонних змін полярних шапок, а також проводив зйомку Фобоса (найбільшого марсіанського супутника).
З 2004 року Mars Odyssey виконував роль основного ретранслятора для марсоходів Spirit і Opportunity, передавши на Землю близько 85% зібраної ними інформації. Отримані зондом дані також активно використовувалися для вибору місць посадок інших місій, зокрема Phoenix і Mars 2020.
Найдивовижніше в тому, що Mars Odyssey все ще продовжує працювати. Він встановив рекорд як штучний супутник іншого небесного тіла, що працює найдовше. І це при тому, що номінальний термін його експлуатації становив лише два роки.
Безумовно, час позначився на технічному стані апарата: зламався один з трьох гіроскопів, а після серії потужних сонячних спалахів вийшов з ладу інструмент MARIE. Але, попри це, автоматичний розвідник все ще функціонує і продовжує вивчення Марсу. За оцінками фахівців, запасів палива, що залишилися на борту Mars Odyssey, має вистачити до 2025 року.