Глиняні таблички розповіли про сонячні бурі далекого минулого

Новини астрономії, астрофізики та космології

Вже в давнину люди почали вивчати небо і записувати результати своїх спостережень. Ці записи становлять значний науковий інтерес. Досліджуючи їх, історики знаходять згадки про візити комет, спалахи наднових, падіння метеоритів та інші рідкісні астрономічні події.

Команда японських вчених звернула увагу на три глиняні таблички, датовані приблизно VII століттям до н.е. Вони були складені у Вавилоні та Ніневії. Стародавній клинопис розповів про якесь незвичайне природне явище. Одна з табличок згадує про «червону хмару», інша — про «небо, що стало червоним».

На думку вчених, давнім спостерігачам довелося побачити полярне сяйво — свічення верхніх шарів атмосфери, спричинене взаємодією магнітного поля Землі та заряджених часток сонячного вітру. Як правило, подібні явища не можуть спостерігатися у південних широтах, де розташовувалися Ніневія та Вавилон. Це означає, що на той час на Сонці відбувалися дуже потужні спалахи. Певну роль могло зіграти й те, що у VII до н.е. магнітний полюс Землі був ближчим до Вавилону, ніж зараз.

Щоб підтвердити припущення, японські дослідники вивчили зрізи річних кілець дерев тієї епохи. Їм вдалося виявити підвищену концентрацію радіоактивного ізотопу вуглецю з атомною масою 14, маркером посилення сонячної активності. Під час подальшого аналізу зразків вчені зуміли встановити приблизний час сонячного шторму. За їх оцінками, він стався в період між 679 та 655 роками до н.е.

За матеріалами https://phys.org