LRO зазнімкував кратер, залишений від падіння таємничої ракети на Місяць

NASA опублікувала серію знімків, зроблених апаратом LRO. Вони демонструють кратер, залишений після падіння на Місяць невідомого ракетного ступеня. Ця подія сталася 4 березня 2022 року.

Таємничий ракетний ступінь

Нагадаємо, що наприкінці січня поточного року учасники проєкту Project Pluto, в межах якого здійснюється відстеження навколоземних об’єктів як природного, так і штучного походження, зробили цікаву заяву. Проведені ними розрахунки показали, що 4 березня 2022 року на зворотний бік Місяця впаде відпрацьований ракетний ступінь. У процесі наступних спостережень астрономи зуміли зазнімкувати ступінь та підтвердити вірність розрахунків.

Falcon 9
Знімок другого ступеня Falcon 9, отриманий 17-дюймовим роботизованим наземним телескопом 6 лютого 2022 року. Автор: Джанлука Масі

Спочатку повідомлялося, що невідомий ступінь є частиною Falcon 9, який використовувався для запуску супутника DSCOVR у лютому 2015 року. Але потім виявилося, що при визначенні її приналежності сталася помилка, і вона є частиною не Falcon 9, а зовсім іншого носія. Наступним кандидатом став третій ступінь китайської ракети «Чанчжен-3C». Вона використовувалася для запуску в жовтні 2014 року зонда «Чан’е-5Т1». Незабаром після цього МЗС КНР повідомило, що невідомий ступінь не є частиною китайської місячної місії. Водночас військові США підтвердили, що третій ступінь «Чан’є-5Т1» не згорів у земній атмосфері, а все ще перебуває у міжпланетному просторі.

Незвичайний подвійний кратер

Оскільки точка падіння ступеня знаходилася на звороті Місяця, земні астрономи не могли спостерігати цю подію. Однак зонд LRO, який знаходиться на селеноцентричній орбіті, зазнімкував розрахунковий район удару, після чого дослідники приступили до пошуку залишеного кратера. Через кілька місяців пошуків їм удалося його знайти.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Порівняння знімків ділянки падіння ступеня, зроблених LRO 28 лютого та 21 травня 2022 року. NASA/GSFC/Arizona State University

Виявилося, що ступінь, який впав, залишив подвійний кратер. Один із них має діаметр 18 метрів. Він наклався на менший 16-метровий кратер.

Знахідка дуже здивувала дослідників. Усі попередні кратери, залишені після падіння на Місяць відпрацьованих ступенів, мали хоч іноді й дещо неправильну, але все ж таки одиничну форму. Як приклад можна навести воронки, залишені після падіння верхніх ступенів Saturn V. Вони мали діаметр близько 35 метрів (при довжині ступеня17,8 метра й сухій масі 13,5 тонни).

Кратери, залишені після падіння на Місяць верхніх ступенів ракет Saturn V. Джерело: NASA/GSFC/Arizona State University

Зазвичай у витраченому ракетному ступені маса зосереджена у хвості, де встановлений двигун, а решта являє собою порожній (відповідно легкий) паливний бак. Тому при її падінні утворюється звичайний кратер. За словами вчених, подвійна форма воронки може вказувати на те, що корпус ступеня мав велику масу на кожному кінці, що може відповідати наявності блока корисного навантаження, який або не відокремився, або спочатку був частиною ступеня. Можливо це дасть ключ до визначення його походження.

За матеріалами https://www.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів