21 березня NASA внесла до свого архіву інформацію про 65 нових екзопланет, існування яких вдалося підтвердити астрономам. Завдяки цьому загальна кількість відомих нам позасонячних світів перевищила символічну позначку у п’ять тисяч.
Історія пошуків екзопланет
Перші підтверджені екзопланети були відкриті рівно тридцять років тому — 1992 року. Однак вони оберталися не навколо зорі головної послідовності, а навколо пульсара — залишку масивного світила, що загинуло під час вибуху наднової. Перші в історії екзопланети у звичайної сонцеподібної зорі виявили 1995 року. Пізніше автори цього відкриття отримали Нобелівську премію.
За наступні роки астрономи значно вдосконалили методи пошуку екзопланет, що дозволило поставити їхнє виявлення «на потік». Важливу роль у цьому відіграв запуск спеціалізованих космічних телескопів на кшталт Kepler і TESS, призначених для пошуку позасонячних світів.
З 5000 знайдених на сьогодні екзопланет 30% є газовими гігантами, 35% нагадують Нептун, 31% відносится до суперземель, 4% — кам’яні тіла, за своїми розмірами аналогічні Землі. Але треба розуміти, що такий розподіл здебільшого пов’язаний із технічними обмеженнями наявних методів пошуку. Астрономам набагато простіше знайти більшу екзопланету, ніж відносно невелике землеподібне тіло.
Втім, уже в поточному десятилітті ситуація має змінитися. Введення в дію телескопів нового покоління на кшталт уже запущеного James Webb і Екстремального великого телескопа ESO, що будується в Чилі, мають істотно розширити можливості астрономів у галузі виявлення супутників інших зірок. Також вони зможуть проводити аналіз атмосфер екзопланет і, можливо, знаходити біомаркери — хімічні сполуки, що вказують на їхню потенційну населеність.
За матеріалами https://exoplanets.nasa.gov
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine