Мертва зоря породила викиди антиматерії

За допомогою рентгенівського телескопа Chandra астрономи отримали зображення гігантських потоків матерії та антиматерії. Їхня загальна протяжність перевищує 60 млрд км, що вдесятеро більше, ніж відстань між Сонцем і Плутоном.

Потік речовини, вироблений пульсаром J2030 (видимий та рентгенівський діапазон). Джерело: NASA/CXC/Stanford Univ./M. de Vries/NSF/AURA/Gemini Consortium

Джерелом сфотографованих Chandra потоків є об’єкт, відомий під позначенням J2030 (PSR J2030+4415). Він розташований на відстані 1600 світлових років і являє собою пульсар — залишок сколапсованої зорі, що обертається зі швидкістю три обороти в секунду. За маси, що можна порівняти з масою Сонця, його діаметр становить лише кілька десятків кілометрів.

J2030 є джерелом потоку частинок, який рухається вздовж ліній його магнітного поля зі швидкістю, що становить приблизно третину швидкості світла. Проведені астрономами спостереження показали, що деякі з них є позитронами: позитивно зарядженими електронами. При зіткненні зі звичайними електронами вони анігілюють з утворенням гамма-квантів.

Потік речовини, вироблений пульсаром J2030 (рентгенівський діапазон). Джерело: NASA/CXC/Stanford Univ./M. de Vries

Відкриття має велике значення. Річ у тім, що переважна частина Всесвіту складається зі звичайної речовини. Проте вчені регулярно знаходять сліди відносно великої кількості позитронів, що порушує питання про їхнє джерело. Зважаючи на все, однією з відповідей є пульсари. Поєднання їхнього екстремально швидкого обертання та сильних магнітних полів призводить до прискорення частинок та утворення високоенергетичного випромінювання, що створює пари електронів та позитронів.

У випадку з J2030, під час свого руху по Чумацькому Шляху пульсар наздогнав сформовану ним ударну хвилю. Взаємодія між його магнітним полем і магнітним полем міжзоряного середовища призвела до формування «сопла» з магнітних ліній, через яке і стався витік позитронів у міжзоряний простір.

Ви також можете почитати про те, як Земля зіткнулася з антиматерією далекої галактики.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine