Космічні телескопи допомогли встановити вік наднової у сусідній галактиці

Команда американських астрономів змогла визначити приблизний вік залишку наднової SNR 0519 у Великій Магеллановій Хмарі. У цьому їм допомогли дані космічних телескопів Chandra, Hubble та Spitzer.

Залишок наднової SNR 0519. Джерело: NASA/ ESA/STScI /CXC/GSFC/B. J. Williams et al.

Залишок наднової SNR 0519 перебуває на відстані 160 тисяч світлових років від Землі. Він являє собою ударну хвилю, що розширюється та складається з викинутого зоряного матеріалу, а також стисненої речовини міжзоряного середовища. Вона утворилася внаслідок загибелі білого карлика, який поглинув надто велику кількість речовини свого компаньйона та був знищений термоядерним вибухом. Оскільки під час таких подій виділяється приблизно однакова кількість енергії, астрономи використовують їх як стандартні свічки для визначення відстаней до об’єктів у Всесвіті.

Колектив американських дослідників ставив за мету визначити вік SNR 0519. Для цього вони звернулися до знімків телескопів Hubble і Chandra, а також архіву місії Spitzer. Порівнюючи зроблені в різні роки фотографії SNR 0519, вони визначили, що залишок розширюється зі швидкістю від 1700 до 2500 км/с. Якщо рахувати по верхній межі, то світло від спалаху наднової мало досягти Землі приблизно в 1350 році. У той час Франція та Англія вели Сторічну війну, в Європі вирувала епідемія «чорної смерті», а будівельники закінчили зведення Пізанської вежі.

Існує ймовірність, що викинутий під час вибуху матеріал сповільнився через взаємодію з речовиною міжзоряного середовища, і наднова молодша, ніж здається. Дані Chandra та Spizter підтверджують це припущення. Астрономи виявили, що найяскравіші в рентгенівських променях частини залишку наднової розташовані там, де й матеріал, що найповільніше рухається. Водночас найшвидші ділянки ударної хвилі не виробляють рентгенівського випромінювання. Це говорить про те, що частина залишку наднової врізалася у щільні газові хмари, котрі оточували систему, що призвело до зменшення швидкості його розширення.

Раніше ми розповідали про те, як астрономи зазнімкували залишок першої задокументованої наднової в історії.

За матеріалами https://www.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine