Контейнер відкритий: науковці поділилися першими враженнями від зразків з астероїда Бенну

Доставлена на Землю капсула зі зразками астероїда Бенну наразі активно досліджується. Науковці діляться першими враженнями. Дослідники відкрили каністру зі зразками 26 вересня. На їхній подив, на внутрішній стороні кришки та дна контейнера була велика кількість темного дрібнозернистого матеріалу. Ця виявлена додаткова кількість зразків може стати ключовим джерелом інформації про сам астероїд ще до того, як буде проаналізований основний зразок.

NASA
Члени групи кураторів NASA разом із фахівцями з відновлення Lockheed Martin спостерігають за успішним відкриванням кришки контейнера зі зразками. Авторство зображення: NASA

Зразки були доставлені космічним апаратом NASA OSIRIS-REx на Землю 24 вересня. Варто зауважити, що це сталося у межах 7-річної місії. Завдяки цій місії, апарат здійснив подорож до астероїда Бенну, що розташований приблизно за 320 млн км від Землі. Після посадки на астероїд та успішного збору зразків OSIRIS-REx повернувся на Землю. Загальна відстань польоту склала близько 6 млрд км.

NASA OSIRIS-REx
Капсула зі зразками з астероїда Бенну, доставлена NASA OSIRIS-REx на Землю невдовзі після приземлення в пустелі, у неділю, 24 вересня 2023 року. Авторство: NASA

На наступний день після приземлення команда доставила контейнер зі зразками до Космічного центру імені Джонсона NASA у Х’юстоні. У цьому центрі є чиста кімната, спеціально призначена для докладного аналізу космічних зразків.

Астероїд Бенну — це машина часу

Астероїди вважаються залишками формування нашої Сонячної системи. Вони допомагають вченим зрозуміти, якими були хаотичні ранні часи, коли виникали планети. Проте навколоземні астероїди також є загрозою для Землі, тому важливо розуміти їхній склад і орбіти для розробки методів захисту нашої планети від подібних об’єктів.

Зонд NASA OSIRIS-REx торкається астероїда Бенну
Зонд NASA OSIRIS-REx торкається астероїда Бенну

У жовтні 2020 року космічний апарат OSIRIS-REx використав пристрій TAGSAM (Touch-and-Go Sample Acquisition Mechanism), щоб зібрати зразок із поверхні астероїда Бенну. Він взяв настільки багато матеріалу, що частинки розлетілися в космосі, а сам контейнер ледь закрився. Це викликало зацікавленість вчених, які розраховували на швидкий аналіз цього матеріалу після відкриття каністри. Виявилося, що вони мають вдосталь часу, оскільки аналіз зразків із зовнішньої частини TAGSAM вже розпочатий.

Паралельно із цим триває експрес-аналіз зразка, зібраного з поверхні головки TAGSAM, і він може дати перші результати щодо матеріалу, отриманого з астероїда Бенну. Команда вчених буде використовувати електронні мікроскопи, рентгенівські та інфрачервоні прилади для поглибленого дослідження зразка. Ці інструменти допоможуть визначити хімічний склад матеріалу, виявити наявність гідратованих мінералів або органічних частинок і вивчити різноманітні типи мінералів, які присутні на астероїді.

OSIRIS-REx
Послідовність зображень, зроблених OSIRIS-REx під час відділення капсули зі зразками на Землю. Фото: NASA

11 жовтня перші зразки з астероїда Бенну покажуть громадськості у прямому ефірі на офіційній сторінці NASA.

Астероїди як джерела води

Вчені вважають, що астероїди, подібні до Бенну, могли на початкових стадіях формування нашої планети доставити на Землю важливі для життя елементи, наприклад, воду. Вивчення цього зразка може надати відповіді на давні питання про походження нашої Сонячної системи.

Тим часом космічний апарат, який доставив зразок, тепер отримав нову назву — OSIRIS-APEX. Він вирушає на вивчення навколоземного астероїда Апофіс, який 2029 року наблизиться до Землі настільки, що його можна буде побачити неозброєним оком.

Раніше ми повідомляли про те, що несподіваний склад астероїда Бенну вразив учених.

За матеріалами CNN.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine