NASA радять переглянути політику щодо пілотованих місій

NASA має переглянути свою роль та відповідальність у пілотованих космічних програмах. Про це заявила консультативна група з аерокосмічної безпеки (ASAP) при адміністрації. Зміни пов’язані надалі тіснішою взаємодією NASA з приватними компаніями, які здійснюють пілотовані польоти.

Crew Dragon після нічної посадки, у безпеці якої сумнівалося NASA
Crew Dragon після нічної посадки, у безпеці якої сумнівалася NASA. Джерело: www.nasa.gov

Консультативна група радить переглянути стандарти

Центральною темою доповіді ASAP, опублікованої 11 січня, стала необхідність перегляду ролі NASA у пілотованих космічних програмах. Досі вирішальну роль у цьому питанні відіграють виробники космічних апаратів. Такий порядок розв’язання задач встановлений уже кілька десятиліть. Але, на думку фахівців групи, так більше бути не може.

NASA має вирішити, змінювати їй такий підхід чи варто замість цього переглянути саму структуру організації. Причому рішення щодо того, хто має визначати порядок участі людей у польотах, має бути ухвалене найближчим часом.

Необхідність радикальних змін в організаційній структурі та політиці аерокосмічної адміністрації викликана як зростанням комерційного використання навколоземного простору, так і довгостроковими планами самої NASA. Організація планує у майбутньому польоти на Місяць та Марс. Але бюджети цих місій вкрай обмежені, а стара процедура підготовки та затвердження екіпажів є дуже витратною.

Як поява приватної космонавтики спричинила кризу

Як вказано у звіті групи, початок комерційних пілотованих польотів минулого року створив деякі специфічні проблеми. Виявилося, що у NASA та компаній SpaceX і Boeing різні стандарти безпеки. Зокрема, навіть поняття «допустимого ризику» виявилося у компаній та в державної агенції різним. Наприклад, незгода виникла під час обговорення посадки корабля Crew Dragon: у SpaceX наполягали, що нічна посадка цілком безпечна, а в NASA вважали, що вона занадто ризикована.

Неузгодженість тієї чи іншої процедури є досить неприємною, але некритичною проблемою. Значно серйознішою є неузгодженість у питаннях безпеки механізмів. Приватні компанії та NASA під час оцінки відмовостійкості механізмів просто використовують різні критерії надійності. Саме тому консультативна група з аерокосмічної безпеки наполягає на найшвидшому перерозподілу відповідальності за безпеку екіпажів.

За матеріалами spacenews.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine