Астрономи сфотографували близьку екзопланету

Команді американських астрономів удалося сфотографувати екзопланету COCONUTS-2b, що обертається навколо червоного карлика, розташованого на відстані 35 світлових років від Сонця. Наразі це найближча до нас екзопланета, зображення якої вдалося отримати напряму.

Фотографія екзопланети COCONUTS-2b . Джерело: Zhang et al., The Astrophysical Journal Letters, 2021

COCONUTS-2b була відкрита 2011 року телескопом WISE. Вона являє собою газовий гігант, маса якого вшестеро перевершує юпітеріанську. Спершу астрономи вважали, що це планета-сирота, позбавлена батьківської зірки. Але пізніше вдалося з’ясувати, що вона гравітаційно пов’язана з червоним карликом COCONUTS-2. Вимірювання показали, що її орбіта проходить на відстані 6470 а.о. від світила (для порівняння: відстань між Сонцем і Нептуном становить 30 а.о.), на один оберт навколо якого COCONUTS-2b витрачає приблизно 1,1 млн років.

Настільки велике віддалення від центральної зірки за відносної близькості до Сонця стало однією з основних причин, завдяки яким астрономам вдалося сфотографувати цей об’єкт. Другим ключовим фактором є його молодий вік. За оцінками вчених, він становить 800 млн років. Екзопланета зберегла значні запаси тепла від часів свого формування. Зараз температура атмосфери COCONUTS-2b становить 161°С. Вона є джерелом потужного інфрачервоного випромінювання, яке і вдалося зареєструвати дослідникам.

Варто зазначити, що COCONUTS-2b — один із найхолодніших позаземних світів, напряму сфотографованих астрономами. Рекорд утримує екзопланета WD 0806-661B, температура якої становить близько 60°C.

Космічні пригоди незалежної України: 7 найкращих письменників-фантастів
Ухилилася від кулі: запуск ракети Vulcan мало не завершився аварією
James Webb розкрив хімічну загадку на супутнику Плутона
Залишені на Землі астронавти Crew-9 засмутилися поступкою своїх місць екіпажу Starliner
Екзоастероїди: астроентузіасти допоможуть знайти залишки планетних систем біля мертвих зір
Астрономи відкрили потрійну систему з рекордно малим періодом обертання
Астероїди можуть стати їжею в майбутніх міжпланетних місіях
На Сонці стався найпотужніший спалах цього циклу
Космічна рулетка: чи переживе комета C/2024 S1 (ATLAS) зустріч із Сонцем
Вчені відкрили супернептун