SpaceX запустила телескоп для вивчення чорних дір

9 грудня з космодрому на мисі Канаверал відбувся вже 28-й цьогорічний пуск ракети Falcon 9. Вона успішно вивела на навколоземну орбіту космічну обсерваторію IXPE (Imaging X-ray Polarimetry Explorer).

Обсерваторія IXPE (концепт). Джерело: NASA

IXPE є відносно невеликим космічним апаратом масою 325 кг. Він складається з трьох телескопів, призначених для вимірювання поляризованого рентгенівського випромінювання та складання карт магнітних полів. Місія займатиметься вивченням активних галактичних ядер, залишків наднових, подвійних рентгенівських зір, а також різних екзотичних об’єктів, таких як пульсари, магнетари та чорні діри.

Варто зазначити, що IXPE став найменшим вантажем за історію експлуатації Falcon 9, яка здатна вивести до 22,8 тонн на низьку навколоземну орбіту. Неважко підрахувати, що маса IXPE у 68 разів менша за максимальну вантажопідйомність ракети. Подібна «марнотратність» пояснюється характеристиками орбіти IXPE. Її нахил становить всього 0,2°. Це необхідно, щоб мінімізувати вплив на бортову наукову апаратуру Південно-атлантичної магнітної аномалії. А оскільки мис Канаверал розташований на 28,5° пн.ш., ракеті, що стартує звідти, потрібні значні витрати енергії, щоб змінити нахил і вивести супутник на екваторіальну орбіту.

У зв’язку з цим варто зазначити, що спочатку IXPE планували відправити в космос за допомогою ракети Pegasus, вантажопідйомність якої становить 443 кг. Вона запускається з борту літака-носія, що дозволяє безпосередньо організувати старт з екватора без необхідності змінювати нахил. Проте SpaceX вдалося перебити пропозицію конкурента. В результаті компанія Ілона Маска отримала пусковий контракт на суму 50,3 млн доларів. Для порівняння, остання замовлена ​​NASA ракета Pegasus вартувала їй 56,4 млн доларів.

Нагадаємо, нещодавно NASA замовила у SpaceX три додаткові кораблі Crew Dragon.