Космічний телескоп James Webb зробив перше пряме зображення далекої екзопланети, світу за межами нашої Сонячної системи. На фотографіях виявилась екзопланета HIP 65426 b – газовий гігант, маса якого в 6 разів перевищує масу Юпітера та розташований приблизно в 385 світлових роках від Землі.
HIP 65426 b вперше була виявленою у 2017 році телескопом VLT Європейської південної обсерваторії в Чилі, який спостерігав екзопланету в коротких хвилях інфрачервоного світла, бо довші хвилі блокуються земною атмосферою для наземних телескопів. Перебуваючи в космосі, James Webbможе отримати доступ до більшої частини інфрачервоного спектру та розгледіти більше деталей на далеких планетах.
Космічному телескопу Hubble раніше теж робив знімки інших інопланетних світів. Але це нелегко — інтенсивна яскравість сусідньої зірки планети може затьмарити далеку планету. HIP 65426 b, наприклад, у 10 тисяч разів менш яскрава, ніж його материнська зірка.
Але HIP 65426 b обертається навколо своєї зірки на відстані, яка у 100 разів більша, ніж орбіта Землі навколо Сонця, що допомогло вченим краще розгледіти екзопланету на зображеннях з James Webb. Зображення були зроблені за допомогою кількох фільтрів і камери ближнього інфрачервоного діапазону NIRCam, а також приладу середнього інфрачервоного діапазону MIRI. Ці зображення з’явилися після аналізу одного з перших спостережень JWST – спектра світла від екзопланети Wasp 39b, на якій вперше виявили присутність вуглекислого газу в атмосфері світу далекої планетної системи.
Раніше ми повідомляли про те, як James Webb виявив органічні речовини у протозорі.
За матріалами Universetoday
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine