4 травня апарат InSight, що перебуває на поверхні Червоної планети, зареєстрував найпотужніший за час своєї місії марсотрус. Його магнітуда становила 5 балів.
Дивовижна геологічна активність Марса
InSight здійснив посадку на Марс у листопаді 2018 року. Основною метою місії є вивчення внутрішньої будови планети. Для цього InSight вивантажив сейсмометр SEIS, призначений для моніторингу його тектонічної активності.
Станом на сьогодні за час свого перебування на Марсі SEIS зареєстрував 1313 підземних коливань. Їхня кількість і сила здивували багатьох учених, які вважали, що в геологічному відношенні Червона планета є мертвим світом, і марсотруси там винятково рідкісна подія. Але дані InSight змусили планетологів переглянути уявлення про Марс. Виявилося, що планета набагато активніша, ніж вважалося раніше, і в її надрах все ще відбуваються різні процеси.
Рекордний марсотрус
Донедавна титул найпотужнішого марсотрусу мала подія, зафіксована 25 серпня 2021 року. Вона сталася на протилежному від зонда боці планети та мала магнітуду 4,2 бала.
Але 4 травня 2022 року InSight зареєстрував ще потужніші поштовхи, що мали магнітуду 5 балів. За земними мірками, це землетрус середньої сили, але для Марса це вже близько до максимальної межі, на думку планетологів. Утім, Червона планета вже неодноразово підносила сюрпризи. Тож не можна виключати, що вона може генерувати навіть потужніші марсотруси.
На жаль, InSight може не встигнути зареєструвати новий рекорд. У міру осідання пилу на панелях сонячних батарей зонда вони виробляють все менше енергії. 7 травня їхнє вироблення впало трохи нижче за межу, яка запускає безпечний режим. У ньому зонд зупиняє всі свої функції, крім найважливіших. За оцінками інженерів, уже до кінця цього року InSight перестане отримувати достатню для виживання кількість енергії й замерзне під час однієї з холодних марсіанських ночей.
За матеріалами https://mars.nasa.gov
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine