InSight перейшов до режиму економії енергії

Фахівці групи супроводу місії InSight ухвалили рішення перевести апарат у режим економії енергії. Це викликано сильною запиленістю його сонячних батарей. Через пил, що скупчився на них, зараз вони виробляють лише 27% енергії порівняно з першим днем перебування зонда на Марсі.

Під час проєктування апарата InSight конструктори враховували цю проблему. Наприклад, його сонячні батареї мають надлишкову площу, призначену для компенсації енерговтрат через пил. Крім того, місцем посадки зонда було обрано екваторіальну рівнину Елізій, яка отримує багато сонячного світла протягом усього року.

Проєктувальники покладали певну надію й на місцевий клімат. Рівнина Елізій вирізняється вітряною погодою, і на ній часто утворюються невеликі смерчі. У минулому, вони кілька разів рятували марсоходи Spirit та Opportunity, здуваючи пил з їхніх фотогальванічних панелей. На жаль, у цьому плані InSight поки не настільки везучий. Камери апарата дійсно зареєстрували безліч смерчів. Однак, на превеликий жаль, жоден із них не «зачепив» зонд. Інженери навіть планують активувати електромотори, які використовували для розгортання сонячних батарей — у надії, що це «потривожить» пил. Утім, за їхнім власним зізнанням, шанси на успіх операції не дуже великі.

Друге селфі апарата InSight. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Наразі Марс наближається до афелію своєї орбіти, через що InSight почне отримувати ще менше енергії. Тому фахівці місії розробили комплекс заходів, які мають дозволити зонду пережити зиму з урахуванням наявних запасів енергії. Основний пріоритет буде віддано обігрівачам і радіозв’язку. Що стосується наукових інструментів, то інженери вручну обиратимуть, які з них можна залишити увімкненими, а які доведеться деактивувати. Протягом кількох найскладніших тижнів їм, найімовірніше, доведеться повністю вимкнути всі прилади.

Розрахунки показують, що навіть з урахуванням нинішньої складної ситуації InSight має зуміти пережити зиму. Але якщо апарату раптом перестане вистачати наявної енергії (наприклад, через пилову бурю), після відновлення достатнього рівня освітленості його бортовий комп’ютер має самостійно перезапуститися і зв’язатися із Землею — зрозуміло, за умови, що електроніка не вийде з ладу через втрату обігріву.

За матеріалами https://www.nasa.gov

Довжиною в 140 Чумацьких Шляхів: знайдено найбільший джет чорної діри
Новий метод дозволив знайти сотні залишків наднових
Нова космічна програма Індії: повернення місячного ґрунту, місія до Венери та багаторазова ракета
Перлина в космічному океані: місія JUICE зазнімкувала Землю з відстані в п’ять мільйонів кілометрів
Розсекречені результати радіаційного опромінення всередині капсули Orion
Космічний танок: зіткнення галактик Arp 107 очима James Webb
У ранньому Всесвіті знайшли більше чорних дір, ніж очікували
Вчені знайшли припливно-пульсуючу зорю
Загадкове червоне світіння на Землі потрапило на космічний таймлапс
Автобус для наступника Hubble: NASA підготувала «транспорт» для нового космічного телескопа